Hned na tři budovy patřící obci Bublava přišel exekuční příkaz. Důvodem, proč půjdou nemovitosti do dražby, jsou dluhy horské vesnice vůči státu za špatně použité dotace při výstavbě akvaparku. Celkem jde o sedmapadesát milionů korun. Právě takové byly dotace z let 1999 až 2001.
Dvě budovy přitom radnice využívá. V jedné z nich je šest bytových jednotek. V současné době tam bydlí čtyři senioři. „Byty jsou pro ně přímo určené. Co s nimi bude po dražbě, je těžké říct. To už bude na novém vlastníkovi,“ krčí rameny starosta obce Igor Jirsík. Do dražby jde i objekt bývalého penzionu, který stojí vedle torza vodního ráje. Třetí je pak budova naproti obecnímu úřadu, dřívější policejní stanice. Dnes v ní sídlí pošta a obec ji využívá k volnočasovým aktivitám dětí. „K dispozici ji má i občanské sdružení Drosera, které pracuje s dětmi,“ poznamenal starosta. „Jak vám můžeme pomoci?“ ptal se hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný tamního starosty při návštěvě Kraslicka.
„Zatím nijak,“ reagoval Jirsík. Bublava čeká na rozsudek Okresního soudu v Sokolově, který rozhodl, že musí dodavatelské firmě Skanska zaplatit celkem devatenáct milionů za další práce na akvaparku včetně penále. Poté je rozhodnuta odvolat se k plzeňskému krajskému soudu. „Nic jiného nám nezbývá. Stále jsme šokováni z toho, jak soud rozhodl, protože řada věcí, které si firma účtovala, na staveništi nikdy nebyla,“ uvedl starosta. Zmínil například okna za 6,5 milionu korun. Samotný hejtman, který chtěl akvapark vidět, se přesvědčil, že okna nebyla na některých místech ani osazena.
„Pro obec je taková situace neštěstím. Trpí tím samotní obyvatelé,“ řekl Novotný. S tím souhlasí i starosta Jirsík. „Nemáme peníze na nic. Nemůžeme žádat o dotace, protože chybí prostředky na nutnou finanční spoluúčast. Lidé si stěžují na špatný stav našich komunikací nebo veřejného osvětlení. Nemáme kanalizaci a podobně. Takto bych mohl pokračovat donekonečna. Jediným argumentem bohužel je, že jsme zadlužení a musíme splácet desítky milionů,“ doplnil starosta.