Pokud Bublava neuspěje, hrozí, že do vesnice vtrhnou exekutoři a začnou rozprodávat obecní majetek. Bublava už totiž není schopná dluhy splácet. „Pokud se tak stane, obci už pomalu nic nezbude,“ krčí rameny Jirsík. Finanční úřad už přitom vydal exekuční příkazy na některé objekty. V jednom z nich sídlí pošta, další používá obec pro ubytování seniorů.

Vodní ráj měl do horské vesnice lákat turisty. Z akvaparku, který se stavěl v letech 1999 až 2001, je však jen torzo, které je předmětem letitého soudního sporu mezi dodavatelskou firmou Skanska a obcí. Ta na stavbu získala ze státních dotací sedmapadesát milionů korun. Když však peníze přestaly proudit, znamenalo to zastavení prací.

Z hluboké krize se Bublava zřejmě jen tak nevymaní. I kdyby jí ministr dluh odpustil, hrozí, že bude muset firmě Skanska zaplatit za vyfakturované práce devatenáct milionů korun a dalších devatenáct milionů na úrocích. Loni tak rozhodl Okresní soud v Sokolově. „Odvolali jsme se. Budeme netrpělivě čekat, jak dopadneme,“ doplnil Jirsík. Bublava stále upozorňuje na to, že Skanska sice práce a materiál vyfakturovala, avšak na stavbu nikdy nedodala. Ta to rázně odmítá. Líčení u plzeňského odvolacího soudu začne už v září.