Bublava – „Cítili jsme se doslova jako horníci, ´bílí´ horníci.“ S takovými slovy končili vlekaři v Bublavě stavbu obřího sněhového tunelu v tamním skiareálu. Při budování atrakce pro návštěvníky hor totiž museli použít krumpáče a lopaty. Výsledek? Tunel dlouhý 16,5 metru.

Nejde však jen o to, že lyžaři projedou jakýmsi otvorem v hromadě sněhu. Nejprve najedou na takzvaného šneka na vrcholu tunelu. Ten je spirálou zaveze do tunelu. „Vysoký je dva a široký 1,6 metru,“ řekl bublavský vlekař Bohumil Havel. Se svými kolegy, kterých se na výstavbě vystřídalo dvanáct, ho stavěl tři dny. Na horách na Kraslicku je přitom naprostou raritou.

Tunel stál v Bublavě již v předchozích dvou letech. Skiareál čerpal inspiraci v Alpách, kde jsou sněhové tunely běžnou a oblíbenou atrakcí. Bublavští si ho před lety vyfotili a pokusili se ho postavit. Dnes už s tím nemají žádný problém.

Stejně jako loni upozornil Havel, že průjezd tunelem je pro vyznavače zimních sportů na vlastní nebezpečí. Ti si ho pochvalují. Spirálou se do něj pouští děti i dospělí. „Poprvé jsem měla trochu strach, co to se mnou udělá, ale všechno bylo v pořádku. Tunel je takovým zpestřením,“ řekla lyžařka Renata Hronová.

Letošní lyžařskou sezónu si skiareál zatím pochvaluje. Sněhu je dostatek. Na svazích ho leží pětaosmdesát centimetrů. Meteorologové navíc výraznou oblevu neočekávají. „Na horách by se ještě mohly objevit sněhové přeháňky. V nižších polohách i dešťové. Na jarní prázdniny ale bude sněhu dostatek,“ řekl meteorolog ze Šindelové Rudolf Kovařík.