Romanu Malečkovi, šéfovi KV Areny, už s problémy kolem burzy došla trpělivost a po radě města požaduje její přesun. A požadavek radním zaslal i písemně.

„Zaparkovaná auta blokují příjezdové cesty hasičům i sanitkám, lidem v návštěvě bazénu a my to musíme neustále řešit. Neznám město, kde by se na atletickém stadionu prodávalo zboží šméčkového původu," vysvětlil. A zdůraznil, že toto území je podle územního plánu vedeno jako sportovně-oddechové.

„Město má přece jiné lokality, kde by bylo možné burzu provozovat. Já ji Karlovarákům nechci brát, ale ať je prostě jinde. Bezpečný chod KV Areny a bazénu zabezpečit musím. Vždyť vzadu za bazénem máme uskladněn čpavek a chlór, sem se musí kdykoliv hasiči dostat. A jak máme průjezd zabezpečit?" vysvětlil výhrady Roman Maleček. Ten chápe, že se na stadionech organizují příležitostné kulturní akce, ale toto místo není podle něj vhodné pro pořádání prodejní burzy. „Máme i jiné lokality," míní.

Bez vůle města ale burzu přemístit nelze, zůstane tak pouze u jeho výhrad. Tržní řád, který povoluje magistrát, konání burzy na stadionu umožňuje.

Po finančním debaklu sdružení AC Start nyní její provoz převzalo nově ustanovené sdružení SC Start a jako vždy jde znovu o peníze. Podle jednatele Petra Vukliševiče jsou tržby z burzy na jaře a v létě přibližně 30 tisíc korun týdně. „Ty vracíme zpět na údržbu stadionu a do sportu," uvedl. A dodal, že představa přesunu burzy po pětadvaceti letech je nereálná. „Pan Maleček je dobrým sportovním organizátorem, ale ve vztahu k burze velkým idealistou. Můžeme ji nechat tak, jak je, i s nastavenými pravidly, nebo ji úplně zrušit. A to mně kvůli sportovcům nepřipadá jako šťastné řešení," podotkl. Petr Vukliševič ale problémy s parkováním a úklidem nepodceňuje a společně s městem už je řeší.

Na přesunu zdejší burzy si už radní jednou zuby vylámali. A to za primátora Hauptmanna a náměstka Keřky. Vykázali ji k plechárně, bývalému zimnímu stadionu, a pak ji zde pro nezájem lidí museli zrušit. A zase vrátit zpět na AC Start.

A reakce lidí? „Neumím si představit, že by burza byla jinde. Nám to zde naprosto vyhovuje. Máme mezi sebou skvělé vztahy a jsme zde velmi spokojeny. Burza by zde měla zůstat, její přesun je naprosto nemyslitelný," uvedla paní Hana, která zde jednou měsíčně prodává.

Glosa redaktorky Karlovarského deníku Ivany Kalinové

AC Start, nebo AC Zmar?


Stadion AC Start. Je to jenom několik slov, za nimiž se už skrývá několik pohnutých příběhů a osudů. Ostatně bývalý radní Vít Hořejš o tom ví své. Rozjímat a přemýšlet o svém osudově sportovním podnikání může ve vězeňské cele, kam jej soud poslal na tři roky natvrdo. Společným jmenovatelem stadionu AC Start je místní burza, bleší trh a pitoreskní, až bizarní bazar v jednom. Ten v letních měsících hostí až na sto padesát stánkařů a stovky návštěvníků. A mezitím vydělává peníze, produkuje nepořádek a jitří emoce. Rok po zdejších bitkách jednatelů dvou sdružení, kteří chtěli AC Start a také burzu ovládnout, mají karlovarští radní na stole stadion znovu. Šéf KV Areny Roman Maleček se vzepřel letitým zvyklostem a burzu chce ze stadionu odstěhovat. Jeho důvody se chápat dají. Stejně jako argumentace předsedy SC Start Petra Vukliševiče, že zde má bazar zůstat. Peníze přece dostávají sportovci. Jenže. AC Start je v insolvenci a půjde do dražby. Pokud jej koupí město, pak se radnímu Malečkovi nabízí řada možností, jak scelit bazén, stadion a KV Arenu v jednu velkou sportovní megaplochu. K tomu ovšem potřebuje vyšachovat SC Start, který bez burzy nepřežije. Ví to a nedá se, protože má vlastní plány. Pikantní na tom všem je, že oba muži lobbují za sportovce a oba sportovci jsou. Měli by se umět domluvit. Vždyť sportovní byznys v Česku je občas sice lukrativní, ale téměř vždy rizikový. A také těžce návykový. Někdy i s vazebním detoxem.