„Hlavně neolizovat obálku!“, volali členové komise na voliče. O přicházející se v rychlosti postarali a radili jim, kam a do jaké místnosti mají pokračovat k prezidentským volbám. Ty se konaly současné s referendem. V komisi byl i osmnáctiletý Jan, který se dobrovolně přihlásil a v losování mu připadla pozice místopředsedy. „O tom, že se mohu přihlásit, jsme se dozvěděl od známých. V politice se poměrně orientuji a chtěl jsem být součástí prvního karlovarského referenda,“ řekl Jan. Dodal, že se mu nejvíce líbí skvělý kolektiv, který se v komisi sešel. Zázemí hodnotil jako velmi příjemné a prý bude na účast ve volební komisi velmi rád vzpomínat.

„Je to velká věc to referendum! Žiju ve Varech přes sedmdesát let a až teď hlasuju pro něco takového. Jsem ráda, že se koná“ řekla jedna z voliček.

A co vůbec volební komise všechno dělá? Samozřejmě zajišťují bezproblémový chod voleb. Má na starost zápisy do volebních seznamů, voličům kontroluje platnost občanských průkazů, voličských průkazu nebo nabízí volební lístky. Důležité je i dohlížení na správný průběh voleb, následné sčítání hlasů a odeslání výsledků. Dalším úkolem, který může komise dostat, je dopravení volební urny lidem, kteří volit chtějí ale zdravotní stav jim nedovolí dojít do volební místnosti. Dva členové komise i s urnou potom za takovým člověkem přijdou.