Secesní palác Sparkasse na Divadelním náměstí v lázeňském centru, v němž v minulosti sídlila Městská spořitelna, by se měl postupně stát Kulturním centrem Karlových Varů. Pracovat tam budou umělci, ale prostory využijí i organizátoři Mezinárodního filmového festivalu (KVIFF).

A filmový festival i Karlovy Vary získaly ke svým plánům mocného spojence, jímž je J&T Banka. Ta spojí síly s KVIFF ve snaze oživit karlovarský palác Sparkasse a podpoří tak snahu města rozproudit festivalovou slávu i v době mimo filmový festival. Palác bývalé Městské spořitelny by se měl postupně stát centrem kulturního života města. V budoucnu by měl být doplněn o kavárnu a další projekty.

Pokus o zvednutí lávky u Meandru.
Most u Meandru možná zůstane v zimě trvale nahoře. Město uvažuje o novém systému

J&T Banka do budovy vstupuje jako první s projektem Magnus Art Residency, a to v návaznosti na své další aktivity v oblasti podpory současného výtvarného umění. "Každý měsíc podpoříme dva různé umělce, kteří budou během svých karlovarských rezidencí společně tvořit, vzájemně se inspirovat a čerpat podněty z místních zákoutí," uvedla Štěpánka Veselská, Art specialistka J&T Banky .

Podle Andrey Pfeffer Ferkové (ANO), primátorky Karlových Varů, je podpora kultury dlouhodobou strategií města. „Karlovy Vary byly už v historii vyhledávanou a inspirativní destinací umělců. A i dnes je tento odkaz pro město velkou reklamou. V kontrastu bohaté historie bychom však rádi Karlovy Vary ukázali i z jeho moderní stránky, kdy se tradice prolínají se současným pohledem na svět. Platí to v lázeňství a léčebných procedurách, ale právě i v podpoře kulturních aktivit, které rozhodně neomezujeme pouze na tradici v podobě filmového festivalu. Proto vítáme a podporujeme současné umělce, díky kterým můžeme naši vizi postupně naplňovat,“ uvedla primátorka.

Bagr srovnává bývalou prodejnu se zemí.
Nový fastfood u Tuhnického mostu bude. Developeři chtěli i Burger King

Na dlouhodobý záměr přinášet do Karlových Varů zajímavé akce v průběhu celého roku i mimo festivalovou sezonu poukazuje spolupráce se samotným filmovým festivalem. "Palác Sparkasse patří k ikonickým prostorům města. Jsme rádi, že díky velkorysému přístupu majitele budovy, společnosti BTL, se nám podařilo najít nové možnosti jeho využití. Ve spolupráci s městem a J&T Bankou jsme tento krásně zrekonstruovaný objekt naplnili další zajímavou kulturní nabídkou pro obyvatele i návštěvníky Karlových Varů,“ uvedl výkonný ředitel filmového festivalu Kryštof Mucha.

Díla první dvojice v novém galerijním prostoru Display v přízemí paláce mohli návštěvníci vidět už v únoru. "Každý měsíc na takzvaných rezidencích budou společně tvořit dva čeští umělci. Horní patra secesního paláce Sparkasse přinesou jedinečnou sérii děl, reflektující nejen atmosféru Karlových Varů, ale také dynamiku spolupráce dvou odlišných přístupů,“ doplnila Štěpánka Veselská. Jako první se v galerii Display představila díla umělců Dany Bartoníčkové a Stanislava Zábranského.

Magnus Art Residency v galeri Display Karlovy Vary

Kde: Palác Sparkasse, Divadelní náměstí 1, Karlovy Vary
Kdy: Každý týden od pátku do neděle, 10:00 až 18:00
Vstup zdarma
Více informací na: www.galeriemagnusart.cz/display