Přestože se krajské opozici nepodařilo na čtvrtečním zasedání krajského zastupitelstva odvolat z postu náměstka pro školství bývalého politruka Václava Sloupa (KSČM), protesty proti jeho setrvání v této funkci neutichají. Naopak sílí.

Iniciátoři učitelské výzvy za Sloupovo odstoupení, pod níž už je tři sta podpisů, se nevzdávají.

„Rada Karlovarského kraje dala tak svým jednáním najevo, že názory odborné veřejnosti a občanské iniciativy nehodlá brát na zřetel. Vyzýváme proto všechny své kolegy pedagogy, rodiče našich studentů a žáků i samotné studenty, stejně jako veřejnost Karlovarského kraje, která nesouhlasí s tím, že v Radě Karlovarského kraje řídí oblast školství bývalý politruk armády totalitní Československé socialistické republiky, aby podpořili vzniklou petici za odvolání Václava Sloupa z pozice radního pro školství, mládež a tělovýchovu," uvedli.

Morální podporu petici podle signatářů již vyjádřily významné osobnosti z Karlovarského kraje i celé republiky. „Celé znění petice i s možností vyjádřit podpisem souhlas s jejím obsahem najdete na internetovém portálu," dodávají iniciátoři petice.

Petiční období bude podle nich ukončeno v lednu 2013 v takzvaném „Palachově týdnu" veřejným shromážděním.
Komunistu Václava Sloupa podrželi na krajském zastupitelstvu jeho straničtí kolegové a sociální demokraté, s nimiž je KSČM v krajské koalici. Pro hlasovalo čtrnáct z pětačtyřiceti zastupitelů.

Do náměstka pro školství se nejvíce pustil Jiří Kotek (ALTERNATIVA). „Jste evidentně protagonistou režimu, který prosazoval zavrženíhodné a zločinné ideje," hřímal. Petici, kterou Kotek proti Sloupovi organizuje, podepsalo už téměř tisíc lidí.

Václav Sloup se na výzvu Petra Šindeláře (ODS) a Jana Horníka (TOP09+STAN) nejprve odmítl hájit. „My zastupujeme občany, tady nám máte vysvětlit své postoje a minulost," upozornil ho Petr Šindelář.

Václav Sloup pak uvedl, že se celý život řídil zákony, nespáchal žádný trestný čin. Zástupcem velitele pro věci politické u Pohraniční stráže v Chebu jsem byl čtyři roky z 27 odsloužených let."

Osobnosti, které už podepsaly výzvu:

- Herci Žižkovského divadla Járy Cimrmana,
- vedoucí katedry historie FF UJEP Ústí nad Labem doc. PhDr. Michaela Hrubá PhD.,
- bývalý politický vězeň a člen Konfederace politických vězňů ČR Zdeněk Mandrholec,
- biskup Plzeňské diecéze Církve československé husitské Mgr. Filip Štojdl,
- senátor a kandidát na prezidenta republiky MUDr. Přemysl Sobotka,
- farář Římskokatolické církve ve Staré Roli Vladimír Müller,
- bývalý politický vězeň a člen Konfederace politických vězňů ČR Jaroslav Huml,
- Ing. Petr Kuneš, CSc. z Českého svazu stavebních inženýrů a Rotary klubu Karlovy Vary,
- ředitel gymnázia Dr. Emila Holuba v Holicích Ing. Milan Hrdlička a mnozí další