Podivné věci, které vytahují peníze z karlovarského magistrátu, se podle náměstka Jaroslava Růžičky dějí kolem bývalého Podniku bytového hospodářství v likvidaci (PBH) v Karlových Varech . Celou záležitostí se už začala zabývat policie, která prověřuje práci bývalého likvidátora PBH Petra Horkého (ČSSD), současného mariánskolázeňského místostarosty. Trestní oznámení na něj podal Richard Houška, který jej ve funkci likvidátora vystřídal.


První žaloba se týká vyplácení odměn poradenské firmě za 1,3 milionu. „Z proplacených faktur, které Horký podepsal, vůbec nebylo jasné, za jakou práci byly vyplaceny,” vysvětlil Houška. Druhé trestní oznámení se týká dohody o narovnání, podle níž bylo PBH městu proplaceno 20,5 milionu. Podle Houšky neoprávněně. „Byla to pirátská akce. Tato krkolomná konstrukce vytáhla z magistrátu daně, které by platit nemusel, protože zakladatelem PBH bylo město a tyto peníze by získalo stejně. Navíc znemožnila likvidaci PBH a udržela chod podniku,” vysvětlil Houška.


Bývalý likvidátor Horký ale jakékoliv pochybení odmítá. „Při proplácení jsem vycházel z odborného posudku, který jsem si nechal vypracovat,” zdůraznil.
Policie potvrdila, že trestní oznámení prověřuje. „V prvním případě, tedy v žalobě na chybnou fakturaci, už policie vyslechla všechny zainteresované osoby a došla k závěru, že k trestnému činu nedošlo,” uvedla krajská policejní mluvčí Andrea Kávová. Druhé trestní oznámení, tedy dohodu o narovnání, oznámení policie ještě neuzavřela.


A tady to začíná být zajímavé. Na magistrát se totiž před časem obrátil plzeňský podnikatel se žádostí, že od něj odkoupí pohledávku ve výši 18 milionů korun po PBH. „Nabídl nám, že ji od nás odkoupí za pět procent ceny, tedy za milion korun,“ uvedl tehdy primátor.

Na účtě PBH nyní leží 2,5 milionu, ale také pohledávka u Národní družstevní záložny ve výši 140 milionů. A kdo ovládá PBH, má v ruce i tuto směnku.

Likvidátora bývalého PBH Richarda Houšku chce ODS odvolat

Zastupitelstvo města na svém jednání 16. listopadu stáhlo ze svého programu návrh na odvolání pana Richarda Houšky z funkce likvidátora Podniku bytového hospodářství. „Jako důvod stažení tohoto bodu uvedl primátor, že klub ODS si vyžádal dodat komplexní zprávu popisující důvod zařazení bodu minule navrhovaného k doplnění odvolání likvidátora PBH Richarda Houšky,” uvedla mluvčí magistrátu Michaela Kousalová. Dodala, že návrh předložil zastupitel Arnošt Donth (ODS). „Program se však neschválil a zastupitelstvo se nekonalo. Dál tak zatím Richard Houška ve své funkci zůstává,” vysvětlila mluvčí Kousalová.