S tím je ale podle ní i náměstka Martina Hurajčíka (ANO) konec. Za loňský rok tak politici, kteří byli do firmy bývalým vedením kraje jmenováni a tím novým poté odvoláni, tučné bonusy už zřejmě neobdrží. Nové vedení údržby silnic totiž zjistilo, jak bývalí bossové dokázali vytvořit zisk společnosti, protože to byla podmínka, za niž mohli podle manažerských smluv statisícové přilepšení k platu čerpat. Například předseda představenstva Jaroslav Fiala (ČSSD) obdržel jako odměnu v roce 2015 212 tisíc korun, člen představenstva Michal Riško (ČSSD) 208 tisíc korun a i další politici ve vedení společnosti inkasovali odměny rok co rok ve statisících.

„Kladného hospodářského výsledku 241 tisíc korun bylo dosaženo tím, že byly účelově zrušeny rezervy na opravy hmotného majetku ve výši 26,7 milionu korun. Kdyby tyto rezervy zrušeny nebyly, společnost by dosáhla ztráty ve výši 26,5 milionu korun. Za tři roky byl stav rezerv snížen o 54 milionů korun. Z výročních zpráv společnosti vyplývá, že sice dosáhla zisku ve výši 5,5 milionu korun, ale bylo toho dosaženo právě účelovým zrušením rezerv ve výši 54 milionů korun. To znamená, že fakticky měla kumulovanou ztrátu ve výši 48,5 milionu,“ vysvětlil člen představenstva Pavel Raška.

Náměstek Hurajčík zdůraznil, že nové vedení údržby zrušilo i další rozpuštění rezerv za rok 2016, které bývalí šéfové v prosinci plánovali ve výši 5 milionů tak, aby firma opět dosáhla pozitivního výsledku. „Nebudu spekulovat, zda to bylo kvůli možnosti vyplacení odměn,“ doplnil Hurajčík. Ten se zatím nechtěl vyjádřit k tomu, zda odměny budou znovu vypláceny a zda jsou nárokové. „To všechno budeme teprve probírat. Chceme se držet zákona, dohod a smluv. Rozhodneme v nejbližší době, až od vedení společnosti dostanu informace právě z auditů, které tam probíhaly. Na základě toho rada v působnosti valné hromady rozhodne,“ uvedl. Hejtmanka Vildumetzová ale nepředpokládá, že by valná hromada nějakou odměnu schvalovala.

Podle Michala Rišky, bývalého místopředsedy představenstva, se nové vedení jen snaží zakrýt vlastní neschopnost. „My jsme předali společnost silnou, za našeho působení měla zakázky, obnovovali jsme techniku, investovali. Nyní se do ní vracejí lidé, kteří tam byli před námi, spjatí s ODS,“ uvedl. A dodal, že zřejmě je to mediální příprava na prodej firmy.