Pálení čarodějnic, jak je neznáme, chystá hrad Hartenberg v Hřebenech na Sokolovsku. Pálení, mučení, obviňování živých čarodějnic doplní ještě zajímavější novinka, akci totiž oživí Beltaine. Duchovní svátek starých Keltů, při kterém proběhnou velké ohňové rituály. Kdo se nebojí ohně, může se přijet podívat už v 17:30 na hrad.

Další zajímavou akci chystá rovněž město Chodov, kde proběhne MISS čarodějnice. Celodenní akce bude plná hudby a tance. Už od 14 hodin se roztančí celé náměstí ČSM, kde zároveň i o 22. hodině vypukne velký ohňostroj.

Na své si přijdou také obyvatelé Karlových Varů. Ve čtvrtek mohou velcí i malí zavítat do Becherovy vily na Čarodějnickou výtvarnou dílnu, kde si budou moci vyrobit čarodějnické klobouky a jiné kouzelné doplňky a připravit se na pálení čarodějnic. Od středy 29. dubna bude také na karlovarské ´Masaryčce´ tradiční staročeský jarmark a v pátek začne v 17:00 na Sokolském vrchu koncert rockových i punkových kapel. Následující den pak Karlovy Vary pohltí zahájení lázeňské sezony. Program městských oslav tu pokračuje až do neděle.

Lidé mohou zavítat i do dalších obcí na Karlovarsku. „Poslední dubnový den se u nás koná Rej čarodějnic a stavění máje. Program začne v 18:00 a obyvatelé obce i okolí se mohou těšit na vystoupení dechovkové kapely Slamáci, jarmark, divadlo a setkání místních přestrojených čarodějnic. Součástí oslav bude také průvod, který projde Otročínem a skončí kousek za obcí, kde se uskuteční následné pálení Morany," dodala starostka Otročína Marie Šašková.

Oblíbené stavění máje a pálení čarodějnic se uskuteční 30. dubna například také v Březové u Sokolova. Akce začne v 18.30 hodin, kdy vystoupí skupina Březováček. Následovat bude průvod malých mažoretek a místních dobrovolných hasičů. Stavění májky začne v 19 hodin a o půl hodiny později se rozpoutá maškarní rej. Programem bude provázet moderátor Aleš Pokorný, který také zahraje k tanci a poslechu se svojí skupinou Ulice. Chybět nebudou opět po roce pouťové atrakce za požární zbrojnicí.

Obyvatelé Chebska mají také na výběr z řady zajímavých akcí. „Tradičně uspořádáme 30. dubna lampionový průvod a jako obvykle s dechovkou a nádhernými mažoretkami," informoval Arnošt Němec, ředitel Městského kulturního střediska ve Františkových Lázních. „Pochod vyrazí od Divadla Boženy Němcové v 19 hodin. V areálu multifunkčního hřiště proběhne vyhodnocení soutěže nejlepších masek a lampionů. Zapálíme vatru s Moranou, chybět nebudou ani vystoupení hudební skupiny, soutěže pro děti a nafukovací hrad. Na závěr se hosté mohou těšit na ohňostroj," doplnil Němec.

Tradiční lampionový průvod dále potěší také všechny, kteří dorazí ve čtvrtek do Chebu. Lampioňák vyrazí z náměstí Krále Jiřího z Poděbrad ve 20 hodin a vydá se do areálu Krajinky pod hradem. Tady si budou moci účastníci akce užít velký ohňostroj, který začne ve 21 hodin.

Všechny čarodějnice by se měly začít třást strachem i ve Skalné, kde to také bude ve čtvrtek žít. Tradiční akci tady pořádají členové Sboru dobrovolných hasičů Skalná. Pálení čarodějnic se bude konat pod širým nebem na místním koupališti od 19 hodin a nebude chybět velká i malá vatra, vyhodnocení masek čarodějnic a lampionový průvod.

(kuč, sim, hni, jid, kčr)