„Rada města s tímto návrhem souhlasila. Nejsme žádná banka," zdůraznil náměstek. Cech ještě minulý týden dlužil téměř sto tisíc korun za nájem a podle náměstka Bruštíka tak porušil podmínky pronájemní smlouvy. Jenomže toto rozhodnutí nemusí být konečné.

Šéfka cechu totiž veškeré dluhy začátkem tohoto týdne městu uhradila a zároveň podala na radu žádost na revokaci usnesení. „Přiznala chybu a omluvila se. Vysvětlila nám, že se dostala do finančních obtíží a teď už je všechno v pořádku. Rozhodně stojí o to, aby smlouvu město cechu fiakristů nevypovědělo. Na radě to tak znovu projednáme a rozhodneme se, zda výběrové řízení stáhneme. Nyní se celou záležitostí zabývá příslušný odbor magistrátu," vysvětlil současnou situaci náměstek Bruštík.

Nová pravidla pro kočárovou dopravu zavedlo město v roce 2014, kdy vyhlásilo výběrové řízení na jednoho provozovatele. Do té doby totiž vládl v tomto typicky lázeňském podnikání chaos. Nový správce kočárových štaflů musí dodržet pro koně osmihodinovou pracovní dobu, zavést pevně určené trasy projížděk a zajistit hygienu na jednotlivých stáních. Ta jsou v Karlových Varech dvě u hlavní pošty a na Divadelním náměstí. Je na nich místo pro osm spřežení. Zcela zmizí bryčky volně se loudající městem a lovící zákazníky přímo z ulice. Nově totiž bude povolené nabírat klienty pouze na štaflech. Provozovatel kočárové dopravy nepotřebuje na rozdíl od taxikářů pro svou živnost od města žádnou licenci. Minimální cena, kterou město za pronájem stanovišť požaduje, je 850 tisíc korun za rok.