Jestli jsou někdy Karlovy Vary hlavním městem České republiky, tak je to právě během filmového festivalu. K vidění je toho více než dost. Na ulici se návštěvníci mohou potkat s filmovými hvězdami a lovci autogramů nevědí, kam dřív skočit.

Když se k tomu připojí desítky stánků partnerů, tak město doslova přetéká návštěvníky. „Festival si užívám. Povedlo se mi udělat si selfie s Aňou Geislerovou. Úžasný je také Dům České televize,“ říká David Urbánek, který se svojí přítelkyní přijel na festival z Červenky z Olomouckého kraje.

Pavel Václavek z Karlových Varů vnímá festival tak trochu jiným pohledem. „Osobně se vyhýbám tomu hlavnímu proudu. Byl jsem se podívat na slavnostní zahájení, ale vše jsem sledoval z dálky. Mě osobně nejvíce přitahuje malá scéna pod Chebským mostem. Je to hodně komorní, ale k vidění nebo poslechu toho člověk tady zažije opravdu hodně,“ přidal své hodnocení.

Filmy sledují Pavla Vaňková a Eliška Hošková, které na festival přijely z Prahy. „Spíme ve stanovém městečku. Každý den vidíme zhruba pět filmů. Je to hodně náročné, ale zároveň úžasné,“ říkají studentky Pražské konzervatoře, které mají k filmu i hudbě velmi blízko.

Filmové hvězdy mohou potkat návštěvníci na každém kroku. Hlavní hvězda Julianne Mooreová uvedla před nadšeným publikem film Otisky prstů. „Viděli jsme ji už první den při zahájení. Bylo úžasné, jak se pozdravila s lidmi před Thermalem. Škoda že šla na druhou stranu, než jsme stáli my,“ přidal Jiří Beránek, který stál dále od červeného koberce.

Kromě Julianne Mooreové přijel na festival herec Casey Affleck. Ten dostal před dvěma roky od Jiřího Bartošky Cenu prezidenta festivalu. Ale filmová přehlídka není jenom o filmech a hvězdách.

Součástí festivalu jsou také výstavy, přednášky anebo představování knih. Například v karlovarské Galerii umění začala výstava soch Michala Gabriela s názvem Červený koberec. Představena byla také například kniha o historii barrandovských studií od Pavla Jirase. Je to již čtvrtá publikace o Barrandovu a mapuje roky 1945 až 1960.

I v letošním roce České dráhy během filmové přehlídky vypraví Festivalový vlak. Ten poveze návštěvníky na prohlídku největší porcelánové industrie v České republice v Nové Roli.

„Letos je na programu zejména zdobení porcelánu, a to nejen oblíbenými festivalovými dekory z předchozích ročníků 48., 49. a 50. ročníku. Prostředí porcelánky připomíná interiéry, ve kterých se točil známý český film Holky z porcelánu slovenského režiséra Juraje Herze. Kde se film točil a jak se porcelán vyrábí, se všichni dozvědí právě u nás,“ říká průvodce po porcelánce Jaroslav Dolina.