Devítihlavé stádo skotu dražili v sobotu krajští celníci v Karlových Varech. Cena se po velmi dramatickém průběhu zvedla z necelých 36 tisíc až na 110 tisíc korun. Stádo bylo odebráno majiteli, který nezaplatil dluh a o zvířata se nestaral.

„Dluh farmáře vůči veterinární správě byl 75 tisíc korun a vzhledem k tomu, že neměl žádný majetek, tak mu bylo stádo odebráno. Jednalo se o opravdu unikátní dražbu,“ řekl Josef Svoboda, referent vymáhání. Úřady zabavily stádo v březnu v roce 2009. Od té doby ho měl v náhradní péči Tomáš Kavka z farmy ve Fojtově, kterému platil karlovarský magistrát za krmení a ustájení.

„Ve stádu jsou tři býci a šest jalovic. Na dražbu jsem samozřejmě také dorazil, kdyby byla cena příznivá, tak bych zájem určitě měl,“ řekl Tomáš Kavka.

Dražby se zúčastnilo šest lidí a vyvolávací cena byla stanovena na 35 649 korun, což je jedna třetina odhadované ceny stáda. Samotný průběh dražby byl velmi dramatický. Licitátor ji ukončil až po několika minutách, kdy bylo stádo prodáno za 110 tisíc korun. Vítězem se stal Bohuslav Holeček z Ústeckého kraje. „O dražbě jsem se dozvěděl na internetu. Poté jsem si nechal zaslat fotografie stáda a rozhodl se,“ řekl nový majitel Bohuslav Holeček, který chová skot na maso už dva roky.

„S sebou jsem měl 150 tisíc korun, ale musím přiznat, že těch 110 tisíc bylo skoro maximum, které jsem byl ochotný do této dražby investovat. Konečná částka se mi zdá přiměřená a jsem spokojený,“ dodal majitel, který ihned začal řešit transport stáda do Chabořovic na Ústecku.

S výsledkem dražby byl spokojený také Miloslav Jaša, ředitel karlovarského celního úřadu. „Myslím, že byla velmi úspěšná, protože stoprocentně pokryje celou naši pohledávku. Musím se ale přiznat, že jsme čekali, že se prodej celého stáda nezdaří a budeme muset dražit jednotlivá zvířata,“ uvedl ředitel.
Právě nad konečnou cenou kroutili hlavami přítomní farmáři. „Podle mého názoru je cena příliš vysoká. Normálně by se dalo takové stádo koupit za přibližně 65 tisíc korun, ale to je kouzlo dražby. Určitě bylo ale zajímavé sledovat, jak tato dražba dopadne,“ řekl jeden z přítomných chovatelů skotu.