Jednou tak a jednou jinak. Tak by se daly komentovat změny cen uhlí. Ty jsou prý velmi rychlé a časté. Distributorům tohoto zboží přidělávají vrásky obzvlášť brikety z Německa.
„Jejich cena je schopná se změnit během čtrnácti dnů i několikrát. Dělá nám to starosti, protože nikdy nevíme, za jakou cenu nám je kamion přiveze,” posteskl si František Buťa z Uhelných skladů ve Vykmanově.
Podle něj obecně ceny stoupají, což snižuje prodej. „Je problém, že v dnešní době si uhlí za pět tisíc moc nekoupíte. Lidé se tedy snaží topit vším, co jim přijde pod ruku. Naštěstí máme i celkem dost věrných zákazníků, takže se nám zatím daří přežívat. Růst cen nafty i samotného uhlí nás ale například donutil po deseti letech zdražit dovoz. Ale stále se snažíme udržet ceny v takové míře, aby byly pro zákazníky přijatelné,” dodal Buťa.
Ten se zabývá uhlím už čtyřicet let a sleduje, jak se postupně mění zájem lidí i ceny. „Stále ale věřím, že má tento obor svou budoucnost, a lidé chodí. Stále si myslím, že je uhlí levnější než například dřevo,” dodal zkušený podnikatel.
Ten potvrdil, že v konkurenci je potřeba lidem nabídnout poctivost a kvalitu. „Máme speciální digitální váhu, která je ověřená a zaručuje, že člověk dostane přesnou hmotnost, jakou si objednal. Možná jsme někdy dražší než někteří konkurenti, ale rozhodně jsme poctiví a lidé se mohou spolehnout,” slíbil František Buťa.