I přes to, že je očkování proti chřipce pro některé pacienty bezplatné, počet zájemců se výrazně nemění.

„Jsou to většinou ti samí lidé, takže jich bývá každý rok stejně. Sem tam sice přijde někdo navíc, ale jsou to tak tři, maximálně čtyři zájemci,“ vysvětluje praktický lékař z Kralovic Josef Hošek. Doktor dále popsal, jací pacienti mají nárok na vakcinaci zdarma. „Jedná se například o diabetiky, lidi s onemocněním srdce a cév nebo ledvin. Kromě nich hradí pojišťovna očkování také pacientům nad pěta〜šedesát let,“ říká Hošek.

Podle něj je největší zájem o vakcínu právě mezi staršími lidmi. „Pro seniory totiž znamená chřipka největší riziko. Když ale chci někoho naočkovat, musí být absolutně zdravý,“ vysvětluje lékař.

Někteří lidé však mají strach z vedlejších účinků podávané látky. „Slyšela jsem, že když se nechám očkovat, může mi být špatně, nebo můžu paradoxně dostat těžkou chřipku,“ říká Petra Svobodová z Plas.

Toto nevyvracejí ani odborníci. „Jako vedlejší účinek může být některým lidem špatně, ale jedná se asi o jedno procento očkovaných,“ vysvětluje praktická lékařka z Přeštic Marie Straková.´

Také podle ní mají o vakcínu největší zájem důchodci. „Kromě toho, že mají očkování zdarma, si také uvědomují riziko, jaké pro ně chřipka znamená. Pro mladé lidi je to pouze lehká nemoc, ze které se za týden nebo dva vyleží, ale pro starší pacienty může být průběh nemoci mnohem těžší a tím pádem mnohem nebezpečnější,“ doplnila Straková.

Jaká je cena vakcíny pro ty, kteří nemají nárok na očkování zdarma, sdělila Deníku lékařka Renata Plzáková z Blovic. „Konečná cena vakcíny záleží hlavně na lékaři. Pojišťovnou je totiž určená jistá hodnota, kterou musíte zaplatit vždy, pak si ale spousta doktorů účtuje také aplikaci látky. Cena očkování se tak může vyšplhat až na dvě stě korun,“ popsala Plzáková.