Bitva o cenu pozemků, které potřebuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) pro stavbu rychlostní komunikace R/6, pokračuje. Město Loket, které vlastní 40 tisíc metrů totiž stále odolává tlaku v podobě nabídky 80 korun za metr čtverečný. Starosta města Jaroslav Hlavsa vychází ze zveřejněného přehledu cen, kde metr vychází na 500 až 1000 korun. „Samotná výše částky není úplně nejdůležitější, ale vadí mi ta sazba,“ řekl Hlavsa, podle kterého se pozemky pro stavby komunikací vykupují oproti Německu levněji, ale výstavba kilometru dálnice přijde paradoxně dráž. Do diskuze o licitaci ceny se zapojil také hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel, který již se starostou Hlavsou o problematice odkupu hovořil. „Mluvili jsme o tom, že je třeba najít nějaký kompromis. Kraj naprosto běžně převádí své pozemky obcím ležící pod nebo u komunikací, a to bezúplatně.

Vyhrotí–li Loket své požadavky, přehodnotíme náš krajský pohled na potřeby Lokte,“ přitvrdil hejtman. V rozumnou dohodu věří i starosta Hlavsa, který si nemyslí, že by situace došla až tak daleko, že by byl stát nucen pozemky vyvlastnit. „Problém ale je, že máme s Ředitelstvím silnic a dálnic předběžnou smlouvu o odkupu pozemků za cenu v čase a místě obvyklou. Těch 80 korun za metr je mimo realitu. Čekáme na nějaký další návrh, nebo na konkrétní jednání, ale ŘSD nám nic nového nepředložilo. Máme k dispozici posudky, které hovoří o pětistovce a výše,“ tvrdí starosta Lokte a vyjadřil největší zklamání nad tím, že právě ŘSD není aktivním hráčem v licitační hře.

Vladimír Fleissig, pověřený řízením ŘSD, je na dovolené a ostatní pracovníci tohoto úřadu nesmí k věci hovořit. Vyjádření k patové situaci jsme nezískali ani na generálním ředitelství v Praze. Přitom ministr dopravy Aleš Řebíček při nedávné návštěvě výstavby R/6 označil za problémové úseky, co se týká odkupu pozemků, pouze ty ve Středočeském kraji. Jako příklad uvedl pozemky u známé křižovatky na Jesenici a Most.