Zatímco gabionová zeď, kterou bez patřičného povolení u svého areálu v Jenišově postavila společnost Dycom Group, autorizovaný dealer a servis vozů BMW, má naději na zlegalizování stavby, investor tří rozestavěných rodinných domů bez stavebního povolení ve Staré Roli se s nimi může rozloučit. Čeká na vyřešení insolvence a objektům reálně hrozí demolice.

Firma Dycom Group v Jenišově trvá stále na tom, že zeď načerno nestavěla. „Sami moc dobře celou situaci nechápeme. Jádro problému je třeba asi hledat někde úplně jinde. V každém případě jsme si vědomi, že na základě šetření celé situace jsme vinni pouze v jednom, a sice v tom, že nemáme stavební povolení. Byli jsme totiž mylně informováni, že k návozu zeminy a zpevnění přední části obecního pozemku není potřeba stavební povolení. Svou chybu uznáváme a již nyní jsme udělali všechny nezbytné kroky k jeho získání, aby byla i tato záležitost v pořádku," uvedla manažerka společnosti Jaroslava Tomáňová. A to se firma bude snažit vysvětlit i jenišovským zastupitelům na jejich úterním zasedání. Gabionová zeď totiž stojí na pozemcích Jenišova, které má firma od obce pronajaty.

V opačné situaci je investor rodinných domů ve Staré Roli, které nařídil stavební úřad zbourat. Ale i v tomto případě musel úřad nejprve dodržet zákonný postup. A to zahájit řízení o odstranění stavby, ale také informovat stavebníka, že může požádat o dodatečné povolení stavby. „Což se také v drtivé většině stane a stavba se tím ve většině případů zlegalizuje," uvedl Jan Kopál, mluvčí magistrátu. V tomto případě ale stavebník v řízení o odstranění stavby nekonal a zmeškal všechny lhůty. „Odstranění tak nabylo právní moci. V současné době je ale v úpadku a není jak ho právně přimět k demolici. Není ani na co nařídit exekuci, z jejíhož výtěžku by se demolice zaplatila. Zároveň samozřejmě s domy nelze nijak nakládat, protože z pohledu právního jako nemovitost v podstatě neexistují nelze je prodat, užívat, samozřejmě ani třeba použít jako zástavu pro hypotéku," vysvětil mluvčí Kopál.

Domy začal stavět Vladimír Holovský. O stavební povolení nepožádal a uvedl, že by si je dodatečně vyřídil.

„Se stavebním úřadem mám nadstandardní vztahy. Pak ale manželka, na jejíž popud jsem se ke stavbě rozhodl, změnila názor a rozešli jsme se. Na mě zbyly dluhy a povinnosti. Na urgenci o odstranění stavby jsem reagoval a vyřídil všechny dokumenty. Jenomže manželka mi souhlas k dodatečnému povolení staveb nedala," vysvětlil. Nyní čeká na vyřízení insolvence. „Novému vlastníkovi pak s vyřízením dodatečného stavebního povolení pomůžu," uvedl Holovský.

Jenomže Holovského bývalá manželka Jana Heřmanová jeho verzi popírá. Zdůraznila, že s jeho transakcemi, které považuje za ne zcela legální, nechce mít nic společného. „Z mého popudu se nic nestavělo. Navíc jsem zjistila, že běží dodatečné stavební řízení a on na něm zfalšoval můj podpis. Dala jsem se do pátrání a ověřila jsme si, že to nebylo poprvé. Bez mého vědomí učinil i další finanční transakce. Nic jsem nepozdržela ani neblokovala, vždyť jsem o ničem nevěděla. To jsou jeho výmluvy. Svého jména i podnikání si vážím a s černými stavbami nechci být spojována," zdůraznila podnikatelka, která se z Karlových Varů odstěhovala už před pěti lety.