Několik centimetrů sněhu napadlo na území Karlovarského kraje v posledních dnech. Přesto jsou zatím všechny silnice sjízdné. Silničářům komplikují práci hlavně kamiony, pro které se některé úseky pozemních komunikací stávají pastí.

„Zatím vše tak nějak zvládáme, ale není to lehké, protože neustále sněží. Kvůli kamionům byly uzavřené na pár hodin některé úseky silnic v regionu. Řidiči mají strach vyjet některé kopce a zůstanou tedy stát a tím zablokují dopravu,“ konstatoval Josef Bulka, hlavní dispečer Krajské údržby a správy silnic.

Podle jeho slov jsou zatím v dobrém stavu pozemní komunikace na horách. „V okolí Krušných hor je situace dobrá. Je štěstí, že se k hustému sněžení nepřidal vítr. Práci nám ulehčuje také to, že takhle sněží na začátku zimy, protože sníh je stále kam dávat. Až budou mantinely podél silnic, tak to bude o poznání horší,“ dodal Bulka.

Sníh přidělává práci také pošťákům, kteří se na některá místa na Karlovarsku nemohou vůbec dostat. „Ráno jsem musela vstávat od dvě hodiny dříve, abych vše stihla. Hlavní silnice jsou celkem protažené, ale když musím na silnici nižších tříd, tak je to horší. Na některá místa jsem se nedostala ani s řetězy. Silnice strašně kloužou a jezdit v takovém počasí není lehké,“ uvedla Helena Fořtová ze společnosti Mediaservis.

Vrstva sněhu leží i na silnicích v Mezirolí vě směru na Nejdek. „Jel jsem do Nejdku v šest hodin ráno a některé zatáčky byly skutečně velmi nebezpečné. Mám jeepa, ale stejně jsem měl problémy,“ uvedl Jan Kamenický z Nové Role.

Sněhová pokrývka přidělává problémy také autobusům, velké množství z nich mělo v ranních hodinách zpoždění. „Spíše se jedná o běžné problémy. Autobusy měly ráno zpoždění, ale zatím se nic vážnějšího v Karlovarském kraji nestalo,“ řekl Zdeněk Suchan, výkonný ředitel společnosti Autobusy Karlovy Vary.

Včas dorazili do školy také studenti v Nejdku. „Máme tady zhruba dvacet centimetrů sněhu, ale silnice jsou v dobrém stavu. Nikdo z našich studentů dnes pozdě nedorazil,“ konstatoval Josef Dvořáček, ředitel střední odborné školy a středního odborného učiliště v Nejdku.

První problémy si už zažívali také lidé v Abertamech. „Zatím bych to nenazval vyloženě kalamitou, ale trochu problémy byly. Napadlo zde asi osm centimetrů sněhu, takže se netvořily ani nějaké obrovské závěje,“ konstatoval Zdeněk Lakatoš, starosta Abertam.

Slova abertamského starosty povrdila také Jitka Tůmová, starostka sousedního Perninku. „Sněžilo velmi jemně, takže vyložený nářez to nebyl. Určitě by se však tím lidé neměli nechat ukolébat a jezdit opatrně. To ostatně platí po celou zimu,“ konstatovala perninská starostka.

Problémy potvrdil také Jiří Hájek, který jel ráno z Karlových Varů do Chomutova. „Byla to celkem náročná cesta, protože například v Klášterci vysely kamiony jak směrem na Karlovy Vary, tak i do Chomutova,“ uvedl motorista. Ten také poukázal, že za celou cestu nepotkal ani jeden sypač. „Nevím zda jezdili po horách, ale cesta do Chomutova mi trvala hodinu a skutečně jsem žádnou silničářskou techniku nepotkal. Tak vůbec nevím,“ dodal karlovarský motorista.

Jakub Kopřiva, Jan Havelka