„Někteří odpůrci čertovi vyčítají, že je znamením zla, že je odporný, že lidi odrazuje, jsou ohromeni tím, jakou ošklivostí město svůj prostor zaneřáďuje," nastínil názory respondentů v anketě Jan Kopál, mluvčí magistrátu. Jiným lidem se zase nelíbí, že čert vypadá jako čínský Buddha, další pohoršuje jeho viditelné přirození.

Některé hlasy jsou toho názoru, že autor, pokud se chce prezentovat, by měl sochu městu darovat zadarmo. Nemálo lidí bohužel pochopilo anketu jako útok na svou osobu. Nadávají na radní či úředníky, jaké to zase vymysleli šméčko a kdo z toho bude mít kolik do kapsy, a ptají se, zda jsou tak neschopní, že nevědí, za co utratit 2,5 milionu," doplnil mluvčí Kopál.

Přestože většina hlasujících lidí, a to 623, je proti čertovi, který se na Vřídelní kolonádě usadil loni v létě při příležitosti výstavy Srdce temnoty v Galerii umění, dalších 338 Karlovaráků se jej zastává. „Jenomže tito respondenti zase nesouhlasí s jeho umístěním u Tržní kolonády a navrhují ho přesunout jinam nejčastěji k Thermalu nebo Vřídelní kolonádě, jeden občan by jej nejraději viděl na Čerťáku. Někteří podporovatelé mají výhradu k tomu, že by město mělo nejdříve vyřešit obelisk Pavla Opočenského u Vřídelní kolonády," doplnil mluvčí Kopál.

Názory na sedícího čerta se různí i v radě. Zatímco náměstek Riško (ČSSD) je tvrdě proti koupi čertovské sochy, protože 2,5 milionu by využil jinak, třeba na opravu škol a školek, náměstek Jiří Klsák (KOA) je viditelně na vahách. A také on podmiňuje vlastnictví díla tím, že se nejprve musí vyřešit žulový obelisk Pocta Libenskému sochaře Pavla Opočenského. Ten už město řeší roky a podle náměstka Klsáka jsou jednání velmi náročná. Opočenský si své dílo cení na půl milionu. „A navrhuje, že buď se s ním město vyrovná, nebo obelisk odveze," uvedl náměstek Klsák, který předpokládá, že cena za dílo bude nyní vyšší. „My pak ale můžeme požadovat úhradu záboru plochy, na níž obelisk stojí," doplnil. Jiří Klsák proti čertovi v zásadě nic nemá, protože podle něj město sochy zlidšťují, ale i on sám přiznává, že cena 2,5 milionu a půl milionu za obelisk není nízká. V každém případě si tyto sochy město neobjednalo, ale tak nějak mu zbyly. Protože umělci po výstavách požádali, aby zde jejich díla mohla být vystavena i nadále. A pak oba přišli s návrhem, zda je Karlovy Vary nechtějí koupit.

Nové sochy v Karlových Varech

Socha Rybáře v Malém parku v Rybářích

28. 6. 2010, bronz, autor Arkád Kliment, odlitek Roman Pecher. Cena: 642.500,- Kč nepořizovalo město, ale spolek Malého parku

Socha T. G. Masaryka na ulici T. G. Masaryka

15. 9. 2007, bronz, autor Jan Kotek, slévárna v Horní Kalné. Cena: 2.500.000,- Kč.

Socha Památník obětem všech válek u Thermalu

8. 8. 2000, bronz, autor Jan Kotek. Cena 370.000,- Kč.