Co to vlastně pro obyvatele lázeňského města znamená? To, že pokud chtějí a mají dostatek volného času, mohou si uklidit prostranství svého bydliště.

Mezi některými obyvateli Karlových Varů budí taková akce ale spíše rozporuplné reakce. „Co si to ti blbečci komunističtí vůbec myslí? Čeho se v těch Varech ještě dočkáme?“ reagovala jedna z dlouholetých obyvatelů lázeňského města paní Jarmila a pokračovala: „Takovéto akce bývaly běžné za totality, kdy, pokud chtěli mít lidé čisté okolí, museli si ho sami také uklidit. Vracíme se snad do dob akcí zet, kdy byly takové úklidy na běžném pořádku?“

Podle Pavla Žlebka, karlovarského zastupitele (Strana zelených) a člena STUŽ, organizátoři dlouho uvažovali, zda akci udělat jako oficiální kampaň. „Chápeme totiž, že podobné aktivity vzbuzují vzpomínky na minulost už jen vzhledem k tomu, že některé střední školy se do nich zapojily už v minulosti. Navíc si uvědomujeme, že město si má své okolí uklízet ze svých prostředků,“ říká zastupitel Žlebek.

Do akce se podle něho mohou zapojit všechny podnikatelské subjekty, tedy jak školy, tak i ostatní právnické či fyzické osoby.

„Všem subjektům, kterými jsou jak fyzické, tak právnické osoby, které budou mít zájem se zúčastnit úklidu ve svém okolí, se vedení města, a to konkrétně odbor technický magistrátu města, postará o přistavení kontejneru, případně o dodání igelitových pytlů a rukavic,“ upřesňuje zastupitel Žlebek.

Podle něho je třeba v takovém případě pouze nahlásit kontaktní osobu. „Ale také přibližné místo pro přistavení kontejneru. Vedle toho je potřeba domluvit si den přistavení kontejneru – podle daných termínů a lokalit,“ upřesnil Žlebek.

Jak Žlebek dodává, jedná se o sběr a likvidaci drobného komunálního odpadu, jako jsou konkrétně papírky, igelitové sáčky, ale také PET lahve. Podle něho bude uznán i odpad mimo místa určená k odložení, čímž může v případě požadavků občanů být i separace bioodpadu, jako je tráva a listí. Město Karlovy Vary zatím vyčlenilo dva termíny pro úklid a umístění kontejnerů. Prvním je období mezi 3. až 5. dubnem, druhým pak 24. až 26. duben. Podle Žlebka ale Karlovaráci mohou pro přistavení kontejneru využít takový termín, který se jim hodí.