„Situaci musíme urychleně řešit, proto jsme se rozhodli zakoupit speciální sítě, do kterých most zabalí lezci z lana,“ uvedl náměstek karlovarské primátorky Petr Bursík, který náklady na tuto neplánovanou akci odhadl na zhruba sto tisíc korun. „Je to ale opravdu hrubý odhad, klidně to může být o poznání více i méně,“ pokračoval náměstek.

Aktuální stav Chebského mostu, který je v Karlových Varech jedním z nejvytíženějších, chce radnice nechat prozkoumat specializovanou firmou, která má říci, kolik let ještě most vydrží bez zásadní rekonstrukce.

„Vypsali jsme dvě výběrová řízení na diagnostiku tohoto mostu. Do prvního se nikdo nepřihlásil hlavně kvůli velmi krátkému termínu dodání. Do druhého se sice přihlásily dvě firmy, ale obě požadovaly zhruba o milion korun více, než jsme v rozpočtu očekávali,“ sdělil dále Petr Bursík s tím, že radnice předpokládala náklady na diagnostiku Chebského mostu ve výši zhruba osmi set tisíc korun.

Tento odhad je ale podle situace na současném trhu velmi podhodnocený. V České republice působí pět firem zabývajících se takto rozsáhlou diagnostikou mostních konstrukcí a ty jsou plně vytížené. Vedení se zkoušelo obrátit i do zahraničí a tam je situace podle náměstka Bursíka podobná.

„Ty firmy mají navíc zakázky hlavně v Praze, kde jim jsou ochotni dát úplně jiné peníze než my. A proto se budeme muset s cenou smířit a diagnostiku zajistit. Musíme vědět, jak na tom Chebský most je,“ uzavřel Petr Bursík s tím, že průběh diagnostiky trvá zhruba šest až osm měsíců, což není krátká doba. Pokud se s některou z firem radnice domluví, mohlo by se prý začít diagnostikovat v září.