"Myslel jsem, že to po těch excecech z minulého týden skončí. Ale  jak je vidět, nestalo se," povzdechl si  jeden z oslovených starostů. Ti mají velké obavy ze střetu příznivců hnutí ANO s jeho odpůrci a eskalace protestů z obou stran. Žádost policie o součinnost při těchto mítincích obce neodmítly, naopak ji vítají, ovšem s požadavkem hnutí ANO na zřízení koridorů pro odpůrce razantně nesouhlasí. Jediné, co si starostové přejí je, aby Babiš  přijel a bez výtržností odjel. Předseda ANO v pátek navštíví Žlutice, Toužim, Bochov, Ostrov a pak zamíří do Lokte.

"Oznámení  o pořádání mítinku jsme od hnutí ANO na úřad obdrželi. Následně ale přišel další požadavek, a to abychom zřídili vybrané místo  pro odpůrce hnutí ANO. TO bychom ovšem porušili zákon o shromažďování. Právo svobody projevu má každý. Nic takového proto dělat nebudeme," uvedl Miroslav Egert (Místní, HNHRM), starosta Bochova. Pokud podle něj zákonnou mez přestoupí svolavatel, tedy hnutí ANO, a koridor se bude snažit pro odpůrce vymezit, pak podle starosty Egerta hrozí rozpuštění mítinku. Celé shromáždění budou podle něj monitorovat a natáčet  Policie ČR. 

Náplavka bude rozdělena do několika částí s různými funkcemi. Každý si tu najde své.
Obrazem: Stavba Náplavky pokračuje. Město tu počítá s trhy, moly i hřišti

Státní uniformovaní policisté budou dohlížet i na Babišův mítink ve Žluticích. "Na místě budou i pracovníci Městského úřadu. Se žádostí o zřízení vyhrazených zón pro odpůrce jsme je poslali do háje. Svoboda vyjadřování platí pro všechny," zdůraznil Václav Slavík (KDU-ČSL), starosta Žlutic (kandidoval za Sdružení nestraníci, nyní je kandidátem na senátora za SPOLU). Žádost o zábor prostranství přistála od hnutí ANO i na stole Městského úřadu v Toužimi. "Ano jsme upozornili, že vyhrazení chlívečků pro odpůrce nebudeme akceptovat, protože odporuje zákonu," uvedl Alexandr Žák, starosta Toužimi (kandidoval za Hnutí pro město Toužim). 

V Ostrově bude na Babišův mítink podle starosty Jana Bureše (ODS) dohlížet státní policie i městští strážníci. "Vymezený prostor pro odpůrce neschvalujeme  a nepřejeme si žádné konflikty," zdůraznil starosta Bureš. 

Na setkáních s Andrejem Babišem budou policisté řádně označeni  

Na pátek 12. srpna bylo v Karlovarském kraji oznámeno konání několika shromáždění veřejnosti s Andrejem Babišem. Policisté je vyhodnotili jako riziková a krajské ředitelství policie připravilo bezpečnostní opatření. Jeho cílem je především zabezpečit veřejný pořádek a bezpečnost v místech konání a jejich blízkém okolí.

Na této fotografii z Diany by měl být první poválečný předseda Národního výboru Rudolf Karez, který v roce 1947 vítal v Karlových Varech prezidenta Edvarda Beneše.
Deník na stopě: V Krále Jiřího zastřelil exstarosta ženu a podřezal si žíly

Policisté budou v místech a okolí shromáždění také dohlížet na bezpečnost a plynulost v silničním provozu. "Na opatření se budou podílet zhruba čtyři desítky uniformovaných policistů z pořádkové a dopravní policie. Samozřejmě nebudou chybět ani řádně označení členové antikonfliktního týmu, jejichž úkolem bude předcházet případným konfliktům mezi účastníky shromáždění. Dále se opatření zúčastní policisté, kteří budou dokumentovat průběh shromáždění a mimo jiné i policisté z odboru vnitřní kontroly. Vždy budou řádně označeni, aby bez pochybnosti byla zřejmá jejich příslušnost k Policii ČR," řekl mluvčí krajských policistů Kateřina Pešková.

Jak upřesnila, na bezpečnostním opatření spolupracují i se strážníky městských policií a komunikují jak se svolavatelem akcí, tak i s pracovníky dotčených územních samospráv. "Policejní velitelé do určitých úrovní prochází pravidelně školením velitelů bezpečnostních opatření a ví tedy jak během těchto akcí postupovat. Zmíněné jednodenní zdokonalovací školení, jehož smyslem je nejen zopakování teoretických základů, ale zejména sdílení dobré praxe policie z metropole a dalších větších měst, začne probíhat od příštího týdne," dodala mluvčí.

Jde o reakci na zprávu mluvčího policejního prezidia Jozefa Bocána, který informoval veřejnost o tom, že policejní velitelé dostanou školení o zásazích na veřejném shromažďování. "Na základě zkušeností z předchozích mítinků připravujeme různé scénáře, ale především věříme tomu, že se situace uklidní a že lidé, kteří budou chtít vyjádřit jiný názor, se budou chovat pokojně," řekla za hnutí ANO poslankyně a krajská zastupitelka Jana Mračková Vildumetzová.