Podmínkou je ale využití objektu jako kulturně vzdělávacího centra celého mikroregionu. Pokud by chtěla radnice využít objekt částečně jako domov pro seniory a částečně i pro komerční účely, mohla by z peněz EU počítat s podporou pouze kolem 44 procent. „Tato verze není pro nás přijatelná.

Náklady na rekonstrukci se totiž budou počítat v řádech přinejmenším desítek milionů,“ vysvětluje starosta Chyše Miroslav Dorňák. Ve městě vzniká skupina podpůrcůkláštera, což by mohlo velmi prospět při získávání evropské dotace. „Jakákoli snaha a zjevné úsilí ´zdola´ velmi pomáhá při přidělování peněz z programů rozvoje kultury a podobně,“ doplňuje místostarosta Chyše Miroslav Klíma.

Sami Chyšští takto usilují i o rekonstrukci stávajícího nevyužitého stadionu. „Lidé by velmi uvítali víceúčelové hřiště, zejména ti mladší. Sportovní vyžití je u nás zatím soustředěno především na fotbal,“ říká starosta Dorňák. Chyšští radní mají dobrý příklad podpory z EU u ´družebních´ saských sousedů. Těm se podařilo získat peníze na opravy památek právě díky kulturnímu či sportovnímu využití objektů.