Každý rok je to stejné. „Nepojedeme, je to dlouhá cesta,“ říkáme. A pokaždé znovu vyrazíme. Letos nás mile překvapila cena benzinu a nafty. Tankujete levněji než v Česku, a to jak v Rakousku, tak ve Slovinsku i Chorvatsku. Naftu mají v Rakousku za 31 až 33 korun, ve Slovinsku a Chorvatsku za 30 korun. V Rakousku se vyplatí koupit také dálniční známku, stojí méně než v Česku, tedy 7,90 eura.

Poprvé jsme využili navigace, kterou jsme dostali k předplatnému, a objeli slovinskou dálnici. Nelitovali jsme. Zpoždění je půlhodinové, ale cesta je příjemná a ušetříte tak 740 korun. Odbočili jsme ještě v Rakousku z dálnice A9 na výjezd číslo 226 (Gersdorf) a po silnici 69 jsme jeli na Mureck. Na jeho konci jsme se dali na Lenart a Ptuj a dál na Zagreb. Vše je zde skutečně dobře značeno, a navíc je cesta neskutečně malebná. Oproti Česku jsou zde docela kvalitní i okresní silnice. A další bod pro tuto trasu? Jakmile odbočíte na Mureck, po pár stech metrech narazíte na malou čerpací stanici Temmel s výbornými cenami.

Jeli jsme tak i zpět, ale při výjezdu ze Slovinska Rakušané okamžitě kontrolovali dálniční známky. To ale byla jediná kontrola, kterou jsme po cestě zažili. Dálnice v Rakousku i Chorvatsku jsou bezvadné, téměř bez omezení kvůli pracím na silnici. Na chorvatských hranicích jsme se obrnili trpělivostí, protože nás čekala dlouhá fronta, ale to byl snad jediný zádrhel.

Na konečné místo na Makarské riviéře jsme dorazili podle plánu a pak už jsme zkoumali, co kolik vlastně letos v Chorvatsku stojí. V obchodě dáte za chleba od sedmi do devíti kun, za máslo kolem osmi kun, za pivo sedm kun. V restauraci už ale za točené zaplatíte patnáct kun.

Oběd v restauraci je drahý podle chuti. Od padesáti kun za pizzu či pljeskavici až třeba do dvou či tří set za kulinářskou specialitu.

Levná byla také zelenina. Šest kun rajčata, papriky nebo cibule. To, co nás příjemně překvapilo, bylo, že rajčata jsou skutečně chutná rajčata a stejně chutná byla i ostatní zelenina či ovoce. S blátivým červeným z českých supermarketů neměla nic společného. Láhev vína vyjde v Chorvatsku na třicet kun, ale také na 120 kun. My jsme si kupovali domácí víno a za litr jsme platili patnáct kun. Bylo skvělé, červené i bílé.

Moře je v Chorvatsku stejně krásné, jako je vždy, a koupání a potápění v této azurové vodní slané náruči je to, za čím určitě vyrazíme i v příštím roce.⋌