VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Císařské lázně dostaly šanci. Kraj už má stavební povolení

Karlovy Vary - Po letech chátrání by tak mohla oprava tohoto skvostu začít na podzim příštího roku

1.12.2010 5
SDÍLEJ:

Císařské lázně — Zanderův sálFoto: DENÍK/Archiv

Osm set milionů korun. Na tolik je předběžně odhadnuta rekonstrukce Císařských lázní, které se pyšní statutem národní kulturní památky.

Po letech odkladů a dohadů, k čemu by mohla tato kdysi vyhlášená perla karlovarské balneologie v budoucnu sloužit, je jasno. Stane se z nich společensko–kulturní centrum. Stavební povolení na rekonstrukci objektu už má Karlovarský kraj, majitel Císařských lázní, na stole. Stejně tak má přislíbeny finanční prostředky na jejich opravu.

„Bez vícezdrojového financování nejsme schopni dílo dotáhnout do konce, protože na celou opravu budovy kraj peníze nemá. Pomoc ve výši sta milionů přislíbil karlovarský magistrát, o peníze zažádáme Ministerstvo kultury a dotaci bychom chtěli získat také z dotačních programů Evropské unie. S opravou lázní bychom chtěli začít na podzim příštího roku,“ vysvětlil hejtman Josef Novotný. O konkrétních částkách, o něž bude kraj žádat, se zdráhal hejtman hovořit. „Z vlastních zdrojů bychom mohli poskytnout až 400 milionů, zbylé miliony bychom chtěli získat z integrovaného operačního programu Ministerstva kultury a z Regionálního operačního programu Severozápad,“ dodal posléze. Tomáš Hybner, který má na kraji grantový systém na starost, doplnil, že tým expertů nyní pracuje na tom, aby nedošlo ke kolizi čerpání evropských peněz, což je nepřijatelné. „Je to složité, lze oddělit jednotlivé části rekonstrukce budovy. Snažíme se najít co nejlepší výchozí pozici,“ doplnil.

Ačkoliv karlovarskému primátorovi Petru Kulhánkovi slíbená částka 100 milionů na opravu lázní poněkud vyrazila dech, uvedl, že Karlovy Vary slovo dodrží.

„Nebudeme ti, kteří by to smetli pod stůl, a kraji nabízíme součinnost. Právě Karlovy Vary budou z opravené památky nejvíce profitovat,“ konstatoval.
Na dodavatele stavby opravy Císařských lázní hodlá kraj do konce dubna vypsat výběrové řízení, protože jenom tak může o dotace zažádat. „Vyzývám firmy, aby šly s cenou co nejvíce dolů a pomohly nám tak tuto cennou památku opravit,“ vzkázal stavebním manažerům hejtman Novotný.

Po rekonstrukci vznikne v Císařských lázních muzejní expozice lázeňství Karlovarského kraje a mezinárodního filmového festivalu, případně filmu. Nově bude vybudován víceúčelový společenský a kulturní sál, balneocentrum s knihovnou a odbornou studovnou pro veřejnost a také informační centrum Karlových Varů a Karlovarského kraje. O využití objektu pro potřeby Karlovarského symfonického orchestru se zatím jedná.

Návštěvníci zde najdou kompletní servis společně s možností občerstvení v plánované kavárně. Zanderův sál zůstane zachován, stejně jako cenný mobiliář.

Autor: Ivana Kalinová

Místo události:
1.12.2010 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu

OTÁZKA PRO: Jana Kopála, mluvčího magistrátu města

Rostliny konopí na zahrádce v Karlových Varech.
4

Na zahradě pěstovala marjánku. Ale bylo jí asi více než dost

Obchodní akademie oslavila 80. narozeniny

Karlovy Vary - Obchodní akademie v Karlových Varech oslavila v těchto dnech významné jubileum 80. výročí založení.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Karlovy Vary – Bez složitého dojíždění za studiem mimo region si mohou nově zvyšovat kvalifikaci zdravotní sestry.

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se zavřely

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku rozhodovali o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení