Roky opuštěné Císařské lázně by se už příští rok měly začít rekonstruovat. Sice pouze v jakési úspornější verzi, tedy místo miliardy by oprava stála šest set milionů, ale konečně. Chátrající objekt by se tak pravděpodobně už v roce 2018 mohl podle primátora Kulhánka (KOA) znovu otevřít veřejnosti.

„Rekonstrukce Císařských lázní by mohla začít už na podzim příštího roku. Karlovarský kraj a město Karlovy Vary už mají slíbený dostatek peněz. Opravy budeme hradit společně a částku by měly doplnit dotace od státu a Evropské unie," uvedl Petr Kulhánek.

Karlovarskému kraji i Karlovým Varům se tak podařilo dát dohromady sumu, která zajistí zafinancování úspornější varianty rekonstrukce bez vestavby koncertního sálu, ale se zachováním prostoru víceúčelového sálu v atriu.

Kraj předběžně na rekonstrukci už před lety přislíbil 200 milionů korun, město 100 milionů korun. Stomilionovou dotaci má město přislíbenou od Ministerstva financí a dalších 140 milionů by mohly Císařské lázně získat z Integrovaného plánu rozvoje území pro Karlovy Vary a okolí. „Nyní se připravuje projektová dokumentace. Zakázku vyhrála společnost Intar a s projektantem se nad projektem společně sejdeme. Pak bude vyhlášeno výběrové řízení na dodavatele," vysvětlil primátor Kulhánek. Nově ustanovená skupina by se také měla věnovat budoucímu využití Císařských lázní.

Kdo bude investorem, to zatím není jasné. Císařské lázně jsou nyní v majetku Karlovarského kraje. O jejich správu se ale stará sdružení právnických osob, v němž je město i kraj.

Národní kulturní památka, která patří mezi nejznámější stavby v Karlových Varech, čeká na opravu už desítky let. Na rekonstrukci nemělo město peníze a nakonec je za korunu prodalo Karlovarskému kraji. Ani ten ale nebyl při shánění peněz na jejich rekonstrukci příliš úspěšný. Přestože krajští i karlovarští politici využili téměř všechny návštěvy ministrů několika vlád, aby jim tuto cennou národní kulturní památku ukázali a vysvětlili, že náročnou rekonstrukci není možné hradit pouze z rozpočtů kraje a města. Už před několika lety chtěl opravu této unikátní stavby architektů Ferdinanda Fellnera a Hermana Helmera řešit kraj s pomocí dotací z končícího Regionálního operačního programu Severozápad a dotace Ministerstva kultury. To se ale ukázalo jako nereálné a začalo další kolo shánění financí. Pokud vše vyjde, pak by se stále obdivované Císařské lázně znovu probudily k životu.