Už na červnovém jednání by mohli karlovarští zastupitelé řešit, zda město převede svůj největší klenot, Lázně I, do majetku Karlovarského kraje. Ten zde chce zřídit krajské muzeum. Náměstek Tomáš Hybner (ČSSD) včera konstatoval, že situace kolem Císařských lázní závisí jen na politické vůli, konkrétně na ODS. „Záleží na této politické straně, kdy budeme o budoucnosti Lázní I jednat,“ podotkl Hybner.
Jak uvedla primátorka Veronika Vlková (ODS), hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel (ODS) zaslal na radnici minulý týden oficiální dopis.
Vněm vysvětloval, proč si kraj nemůže vzít budovu Lázní I jen do dlouhodobého pronájmu. „Místo toho kraj požádal o úplatný převod. Pokud by totiž dostal budovu do pronájmu, mohly by nastat komplikace s neoprávněnou veřejnou podporou,“ vysvětlovala primátorka Vlková. Podle ní jsou Císařské lázně v seznamu neprodejných nemovitostí, a proto by se z něho musely nejdříve vyjmout.
„Situace kolem Lázní I je nyní ve fázi projednávání. Navíc chceme od kraje další informace,“ doplnila Vlková. Hejtman Pavel včera prohlásil, že ODS bude o Lázních I jednat v pondělí večer. „Chci znát stanovisko všech městských zastupitelů za ODS.
Chci se ovšem sejít i se zástupci ostatních politických klubů karlovarského zastupitelstva,“ poznamenal hejtman. A kolik by kraj za historický objekt městu nabídl? „Nechci uvádět žádnou zavádějící částku. Jsem pro to, aby cenu určil znalecký posudek, nejlépe dva posudky,“ dodal Pavel. Zatímco v ODS panují rozdílné názory ohledně převodu lázní na kraj (viz strana 10 „Názory na převod …“), její koaliční partner ČSSD má v tomto směru už jasno.
„Náš klub bude trvat na tom, že pokud chce kraj do Lázní I investovat, není třeba měnit jejich vlastníka,“ podotkl Hybner. Ten si chce ještě ověřit, jaký je rozdíl v možnosti čerpání dotací z Evropské unie, pokud by šlo o nájemce Lázní I a nebo jejich vlastníka. Podle kraje totiž nájemce nemá šanci získat takové finanční prostředky na opravu lázní, jako kdyby byl jejich vlastníkem.