Vedra si dají na týden pauzu, ale už v úterý se očekávají opět letní teploty vybízející ke koupání. Jaká přírodní koupaliště a rybníky jsou tedy k vodním radovánkám s ohledem na čistotu vody nejvhodnější?

Testy čistoty vody provádí krajská hygienická stanice (KHS) a začíná už krátce před zahájením koupací sezóny.

„Další odběry jsou rozloženy rovnoměrně v průběhu celé sezóny. Souběžně se provádí vizuální kontrola, sledování výskytu sinic a odběr vzorků pro stanovení mikrobiologických ukazatelů. Doba mezi kontrolami není delší než 28 dní. V případě zhoršené kvality vody nebo podezření na zhoršení z důvodu rozmnožení sinic zkracujeme dobu mezi odběry na maximálně 14 dní," řekla Irena Lupínková z krajské hygienické stanice.

V širokém okolí je přírodních koupališť dostatek. Lidé mohou vybírat z udržovaných koupališť, vodních nádrží, přírodních rybníků. V Karlových Varech je nejnavštěvovanější vodní plochou koupaliště Rolava. Návštěvníci zde najdou kromě koupání spoustu doprovodných aktivit, jako beach volejbal, in-line stezku, děti se vyřádí na dětském hřišti nebo na velké skluzavce. Krajská hygienická stanice zde provádí rovnou tři testy. První test je z rolavské pláže, další z mola a poslední je z brouzdaliště, které by mělo být s ohledem na věk dětí tím nejčistějším místem.

„Na všech třech místech byla při posledním zkoumání na konci června zjištěna kvalita s mírně zhoršenými vlastnostmi. To znamená, že voda je nezávadná, s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů," doplnila Irena Lupínková.

Laicky řečeno by taková kvalita vody dostala ve škole „dvojku".

Za jedna by získalo koupaliště Michal v Sokolově. Je to tradičně jedna z nejčistších vodních ploch v Karlovarském kraji. Za poslední čtyři roky se může pyšnit nejčistší vodou, takže lidé se nemusí obávat žádných zdravotních potíží.

Podobně je na tom nádrž Tatrovice. Koupací místo se nachází asi 250 metrů od hráze a i tady neudělila KHS v posledních čtyřech letech jinou známku než jedničku. Na své si tu přijdou i nudisté, kterým je tu vyhrazena jedna z pláží.

Nejčistší vodou se může pyšnit také vodní nádrž Jesenice u Chebu nebo rybník Tajch v Šindelové. Za poslední tři roky si i on vysloužil „samé biče", a voda je zde tedy jednou z nejlepších v kraji.

Pozor by si měli lidé dát na vodní nádrž Skalka u Chebu, která je hodnocena jako nevhodná ke koupání a představuje zdravotní riziko.

KHS jí udělila čtyřku. Zhoršená kvalita vody je také na „Velasu", tedy Velkém rybníku, kterému byla udělena trojka, a jsou možné zdravotní potíže.

Štěpánka Becková