Bude to souboj Davida s Goliášem, nebo politici psím mazlíčkům ustoupí? Jedno je ale už jisté nyní. Malá čivava Sindy Moniky Knirschové spustila velkou lavinu solidarity. Právě její majitelka kvůli ní iniciovala petici proti zvýšení místního poplatku ze psů. Od letošního roku za psy jejich majitelé platí v Karlových Varech o pět set korun více, tedy patnáct set ročně. Naopak majitelé psů, kteří bydlí v rodinných domech, zaplatí o polovinu méně, než byla původní sazba, tedy pouhých pět set korun. Petici už podepsalo přes šedesát lidí a další se přidávají.
„Petici jsem se rozhodla sepsat proto, aby se lidé na karlovarském magistrátu zamysleli a třeba případně udělali kompromis, který by vyhovoval všem. Určitě nejsem proti poplatkům, ale myslím si, že 1 500 korun je už celkem dost. Moje Sindy váží zhruba dva kilogramy a na záchod chodí doma na kočkolit,“ řekla Monika Knirschová. Podle ní není ve městě ani dostatečný počet tak zvaných psích sáčků a košů. „Mnoho lidí chodí venčit své miláčky například do Tuhnického lesa. Ale když jsem tam minule byla, tak jsem neviděla ani jednu popelnici na exkrementy. Myslím si, že je v Karlových Varech velmi málo míst, kam lidé mohou chodit psy venčit. Navíc je nesmyslné, aby lidé z panelových domů platili o tisíc korun více než ti, kteří bydlí v rodinném domě. Vedení města říkalo, že pět set korun, o které se poplatek zvedl, není žádná velká částka, ale já bych tyto peníze potřebovala využít na jiné věci,“ dodala majitelka čivavy.
O poplatcích za čtyřnohé miláčky se v posledních dnech diskutuje i na sociálních sítích. „Založili jsme stránku na Facebooku, kde jsou také zajímavé názory. Z příspěvků se dá například porovnat, jaké služby nabízí krajská města a kolik v nich lidé platí za poplatky,“ dodala Knirschová.
Magistrát se jednání o poplatcích za psy nebrání, ale primátor Petr Kulhánek i náměstek Jaroslav Růžička jsou přesvědčeni, že zdražení poplatků pro pejskaře v bytech bylo oprávněné. A ostře se ohradili proti tomu, že by si vyhlášku o psech šili přímo na tělo. Například primátor Petr Kulhánek psa vlastní a bydlí v rodinném domě. Platí tedy méně. Náměstek Jaroslav Růžička, který naopak žije v domě bytovém, zase psa nemá, ale uvedl, že měl. A dodal, že bohužel mu nedávno umřel.
„Vyhlášku jsme nekoncipovali na sebe a své psy, ale obecně – to, že ve městě lidé chovají psy, má prostě dopad na potřebné služby. A my víme i z rozmístění ‚psích‘ košů ve městě, že v lokalitách s hustou zástavbou prostě udržování čistoty stojí daleko více peněz než udržování čistoty v lokalitách zastavěných méně. Proto jsme tuto vyhlášku koncipovali tak, jak je v současnosti platná,“ uvedli oba.
Poplatek za psa podle jejich názoru určitě nepředstavuje většinu výdajů, které chovatel se psem má. „I z vlastní zkušenosti víme, že chovat psa a dobře o něj pečovat něco stojí. A udržovat čistotu zase něco stojí město, jehož jsme občany, a proto se domníváme, že je vhodné, aby na to chovatelé přispěli, a to podle toho, kde psa chovají,“ zdůraznili primátor i náměstek.
Poplatky za psy v Karlových Varech:
poplatek za prvního psa 1 500 korun
poplatek za každého dalšího psa 2 000 korun
poplatek za psa v rodinném domě 500 korun
poplatek za každého dalšího psa v rodinném domě 1 000 korun
poplatek – důchodci 200 korun
poplatek – důchodci za každého dalšího psa 300 korun