VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co tají vedení kraje? Proč mlčí?

Karlovy Vary – Informace o třech nálezech protikorupční policie Evropské komise jsou zatím nedostupné.

11.10.2012 5
SDÍLEJ:

Senátor Jan Horník ukazuje směrem, kde by měly být ony nepřístupné dokumenty.Foto: Deník/Petr Toman

Šlo vlastně o marginální žádost. Nahlédnout do materiálu, který na Krajský úřad Karlovarského kraje zaslal Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) . Tři nálezy týkající se projektů financovaných z ROP Severozápad ale zatím zůstávají utajeny.

A to jak pro krajské zastupitele, tak pro ústavní činitele, poslance Parlamentu Jana Bureše (ODS) i pro senátora Jana Horníka (TOP09, STAN). Oba včera odešli z krajského úřadu s nepořízenou.

Proč? Dá se pouze spekulovat. Podle neoficiálních informací totiž nálezy úřadu specializujícího se na boj s korupcí v EU údajně obsahují popis kriminální činnosti jednoho z vedoucích činitelů krajské ČSSD v souvislosti s realizací těchto projektů. „Vedení Karlovarského kraje má důvod tyto informace nezveřejnit," uvedl zdroj.

Evropský úřad pro boj proti podvodům zaslal na Krajský úřad Karlovarského kraje nálezy týkající se projektů Interaktivní galerie Karlovy Vary – Becherova vila, Revitalizace Centra vzdělávání ISŠTE Sokolov a Centra technického vzdělávání (CTV) Ostrov. Tyto projekty byly financovány z Regionálního operačního programu Severozápad. Nálezy mají prý popisovat závady při realizaci výběrových řízení včetně údajné kriminální činnosti jednoho z čelních představitelů karlovarské organizace ČSSD. „Zdá se tak, že se kriminální pozadí problému čerpání evropských peněz z ROP Severozápad přesouvá z Ústeckého i do Karlovarského kraje," dodal zdroj obeznámený s celou problematikou.

Vedení Karlovarského kraje (koalice ČSSD a KSČM) přitom odmítá nálezy zveřejnit. Nahlédnout do spisu kraj včera nenechal ani ústavní činitele. Senátora a krajského zastupitele Jana Horníka (TOP09, STAN), ani Jana Bureše, krajského zastupitele (ODS) a poslance Parlamentu České republiky.

Podle Martina Havla (ČSSD), náměstka hejtmana Novotného (ČSSD), se ale nejedná o nic tajného. „Materiál dostanou všichni krajští zastupitelé, až budou zkompletovány. Kdy? To nevím. Já sám dokument nemám. Jde o jejich předvolební tanečky," dodal Havel.

Více neřekl ani hejtman Novotný. Nebral telefon, stejně jako ředitel krajského úřadu Roman Rokůsek.

Podle náměstka Jaroslava Borky (KSČM) ale není důvod cokoliv tajit. „Ani mně se materiál do ruky nedostal, ovšem nevidím důvod, proč by do něj nemohli krajští zastupitelé nahlédnout," uvedl.

Přesto jsou Horník i Bureš vývinem situace znepokojeni.

„Jako zastupitel Karlovarského kraje jsem oficiálně požádal o vydání nálezu zaslaného z OLAF v co nejkratší době. Přestože mi krajský úřad včera přislíbil materiál předat, dnes své rozhodnutí změnil. Pokud jsou pravdou spekulace, že materiály obsahují popis kriminální činnosti související s čerpáním peněz z ROP Severozápad a vedení kraje tyto informace zamlčuje, je to naprosto skandální a nepřijatelné chování. Chápu, že se pan hejtman bojí, že by zveřejnění informací mohlo zhoršit vyhlídky ČSSD do voleb. Ale nedokážu si jako zastupitel kraje představit, že je možné, aby vrcholný představitel kraje kvůli tomu tuto činnost kryl," říká Jan Bureš.

Občanská demokratická strana požaduje po vedení Karlovarského kraje okamžité zveřejnění nálezů OLAF týkajících se čerpání finančních prostředků z ROP Severozápad. Petr Šindelář, lídr ODS v krajských volbách, k tomu dodává: „Nálezy OLAF jsou podle všeho zásadní povahy. Vyzývám pana hejtmana, aby tyto informace nadále nezadržoval a okamžitě je zveřejnil. Se vší vážností říkám, že pokud skutečně došlo k tomu, že se některý z vedoucích představitelů ČSSD v kraji dopouštěl kriminální činnosti, mají občané právo to vědět."

Podle senátora Jana Horníka je utajování čehokoliv cestou do pekel. „Je to porušení zákona o parlamentní demokracii. Jediné, co jsem se dozvěděl na krajském úřadě, bylo, že tento dokument je uložen u šéfa vedoucího odboru auditu, a ten je čtrnáct dní na dovolené. Do těchto materiálů jsem chtěl nahlédnout zejména kvůli Becherově vile, a to kvůli tomu, že je tam údajně často citován Jakub Pánik a také kvůli tomu, abych utřídil své domněnky, že jestli jsou tam uvedeny nějaké pochybnosti, tak mohou vést ke konkrétním osobám. Podle mě se zde hraje pouze o čas," dodal Horník.

Autor: Ivana Kalinová, Zdeněk Hnízdil

11.10.2012 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Na parkovišti naboural do dalšího autobusu.
4

Na parkovišti nabořil kolegovi autobus, škoda je 160 tisíc korun

Videosouhrn Deníku – 9.–10. prosince 2017

Kohák se klouzal a farář žehnal raketám: Prohlédněte si nejlepší videa víkendu

Měl v sobě necelá tři promile alkoholu, i tak usedl za volant

Karlovarsko - Třiašedesátiletý muž z Karlovarska řídil pod vlivem alkoholu, a nebylo ho málo.

Místo zón rezervace. UNESCO chrání lázeňský trojúhelník

Karlovarský kraj - Ne v lednu, ale během roku 2018 by měla být podle primátora Petra Kulhánka (KOA) podána žádost o sériovou nominaci jedenácti evropských lázeňských měst, včetně Karlových Varů, Mariánských a Františkových Lázní, na prestižní seznam světového dědictví UNESCO.

Jak by vypadaly rozhovory mezi Baarovou a Mandlovou?

Karlovy Vary - Karlovarský Harlekýn o sobě dá vědět ještě před Vánoci. Už v sobotu 9. prosince v 19:30 se můžete těšit v Husovce na představení Spolu.

Roháči a ZUŠ Choir Melodie zazpívají koledy v Pluhově domě

Horní Slavkov – I v letošním roce zahrají Roháči na „Pluháči“. Jeden ze svých vánočních koncertů odehrají právě v koncertním sále Pluhova domu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT