I když šéfcukrář hotelu Imperial Jiří Vojtek zprvu cukrářem být vůbec nechtěl, v současné době svého rozhodnutí naprosto nelituje a i přes to, že byl na soutěži druhý, má být na co hrdý. Konkurence byla totiž vysoká.

O jakou soutěž se vlastně jednalo?
Byla to Mezinárodní gastronomická olympiáda, kde nesoutěžili jen cukráři, ale všechna odvětví gastronomie. Tato soutěž se koná jen jednou za čtyři roky.

Kdy a jak jste začínal? Věděl jste od začátku, že váš profesní život bude směřovat k cukrářství?
Původně jsem cukrářem být nechtěl. Studoval jsem na číšníka, ale jelikož jsem tehdy nemohl najít takovouto práci, naskytla se mi jiná příležitost. Měl jsem tak možnost zůstat alespoň v gastronomickém oboru. Postupně když jsem pak začal v cukrářství nalézat svou seberealizaci, nechtěl jsem být jen obyčejným cukrářem, ale chtěl směřovat výš. Začal jsem tak jezdit na různé soutěže, učil jsem se nejnovější trendy a okoukával, co je dobré a co špatné. Později jsem se stal na šest let šéfcukrářem v Grandhotelu Pupp a nyní již deset let tuto profesi vykonávám v hotelu Imperial. Stále se ale snažím zdokonalovat.

Jaké ceny jste za umístění na soutěži získal? Potěšilo vás to?
Získal jsem diplom a medaili a radost z toho určitě mám. Nejsem však rád pouze z materiálního hlediska, ale také proto, že každá soutěž mi rozšíří obzory. Například na tomto klání byly týmy ze Singapuru a z Thajska, které jsou v gastronomii mnohem dál než my. To, co tady kolikrát někdo předvádí jako novinku, je v těchto zemích již několik let zajetým trendem. Na tyto soutěže jezdím také proto, že jsou často spojeny i s výstavištěm, kde je možné vidět novinky z celého odvětví, jako jsou například typy nožů, kávy, vína i oděvů. Jsem proto rád, že jsem měl možnost vidět opět něco inovativního.

S jakým výrobkem jste soutěžil a co obvykle při takovémto typu olympiády porota hodnotí?
Vždy je dáno nějaké určité téma. Tentokrát bylo pro cukráře určeno, aby vyrobili pro šest osob pět druhů pralinek. Ty musely být ručně dělané a jiné, než které se dají koupit v obchodě. Dále jsem musel vyrobit čtyři druhy talířových dezertů, které se podávají k menu. Na to všechno jsem měl dvě hodiny na přípravu a porota potom dvě hodiny na hodnocení. Požadavky jsou přísné a body je možné ztratit za spoustu věcí. U každého pokrmu se tak hodnotí jeho barva, preciznost provedení a samozřejmě i chuť. Porotci rovněž hodnotí i to, zda si některý ze soutěžících při přípravě pokrmů například neolizuje prsty, zda používá rukavice nebo zda nemá na talíři otisky prstů.

Podporuje vás hotel v přípravě na soutěže?
Na soutěž se připravuji sám a vše si také připravuji sám. U této olympiády jsem třeba nad přípravami strávil měsíc. Například týmy z jiných zemí jezdí na místo s celým autobusem a mají své techniky, kteří se starají o osvětlení, květiny a podobně. Já jezdím naopak soutěžit sám, a o to více mě pak těší úspěch. Hotel mi pak samozřejmě pomáhá finanční podporou na cestu tam i zpět, ubytováním a například také půjčováním talířů.

Dosáhl jste někdy i lepších výsledků, než je druhé místo?
I když už jezdím soutěžit mnoho let, bohužel se mi ještě nepovedlo být první. Pokaždé jsem skončil druhý nebo třetí, ale určitě to nepovažuji za neúspěch. Jak jsem již zmínil, nejraději mám na těchto soutěžích možnost něco se přiučit.

A vypozoroval jste, které cukrářské trendy jsou teď v kurzu?
Řekl bych, že novým trendem je výroba menších dezertů. Například když si někde něco objednáte, tak dostanete spíše dva až tři menší zákusky, než jeden velký. Jeden můžete dostat ke kávě a další, jiného typu, například k vínu a podobně.

Máte i po letech stále chuť dát si k jídlu něco sladkého?
Ano. Mám například rád čokoládu, ale když někdy přijdu někam do kavárny, tak například poznám podle šlehačky na věnečku, jaká ta kavárna je a zda stojí za to. Záleží na tom, zda je vidět, že jsou suroviny čerstvé.

Při všech těch soutěžích, kterých jste se zúčastnil, měl jste někdy možnost být sám jejich porotcem?
Na cukrářské soutěži ještě nikdy. Nemysím si, že bych byl takhle daleko, ale jednou jsem měl příležitost dělat porotce na Festivalu klobás (smích).