Akci organizuje Diabetik KV, z. ú. „Barometr zdraví pořádáme poprvé. Půjde o vzdělání se v oblasti vlastního zdraví a prevence," řekla za organizátory Edita Šimáčková.

„V rámci akce si budou moci návštěvníci nechat změřit nutriční hodnoty, jako je cukr v krvi, krevní tlak nebo tuk v těle.

K dispozici pro konzultace bude přítomna lékařka karlovarské nemocnice a nutriční terapeutka. Každý si zde bude moci vyzkoušet poskytnutí první pomoci pod odborným vedením a zacvičit pod dohledem cvičitelky," upřesnila Šimáčková.

Barometr je nejen pro mládež a seniory, ale i pro lidi v produktivním věku, kterým se připomenou rizika civilizačních onemocnění se zvláštním zaměřením na diabetes. V rámci prevence si budou moci návštěvníci prohlédnout pomůcky pro diabetiky, jako jsou inzulínová pera, inzulínové pumpy nebo glukometr. Mimo jiné se akce účastní i Státní zdravotní ústav se svými interaktivními edukacemi. Tuto sobotu ve Světě záchranářů v Tuhnicích od 13 do 17 hodin.

Rizikové faktory pro vznik cukrovky 2. typu: 

rodinná anamnéza, obezita, nedostatek pohybu, nezdravý způsob stravování

Varovné příznaky:

 žížnivost (zvýšená konzumace tekutin), časté močení, úbytek na váze, ztráta energie

Co je cukrovka?

Jedná se o metabolické onemocnění, které je nevyléčitelné, ale dá se s ním plnohodnotně žít. Pokud člověk ví, jak na to.