Cyklo-běh, který pořádá občanské sdružení Řekni NE drogám – řekni ANO životu, je svým rozsahem a intenzitou největší pravidelnou protidrogovou kampaní spojenou se sportem.

„Tato aktivita chce poukázat na katastrofální statistiky zneužívání drog mladistvými v České republice. V těchto statistikách se naše země umísťuje dlouhodobě na prvních místech," uvedl mluvčí projektu Pavel Mudra. „Akce volá po zavedení lepšího protidrogového vzdělávání a po zvýšení drogové gramotnosti a osvěty v naší zemi," dodal.

„Slavnostní zahájení 10. ročníku Cyklo-běhu proběhlo v pondělí 11. června v Břeclavi za účasti stovek dětí. Přes padesát mladých sportovců pak společně s cykloběžci odstartovalo další ročník. Celá akce pak bude zakončena v Praze v pátek 22. června," pokračoval Mudra.

„Trasa letošního dvanáctidenního Cyklo-běhu vede přes jednačtiřicet měst Čech a Moravy. Celkem pak trasa čítá 1300 kilometrů. Tým osmi až deseti cyklistů-běžců, urazí tuto vzdálenost za dvanáct dní. Denně tak průměrně musí urazit až stotřicet kilometrů. V průběhu tohoto maratonu navštěvuje desetičlenný tým Cyklo-běhu představitele třiceti šesti měst a mluví s nimi o problematice drog a jejím řešení, které spočívá v prvé řadě ve zvýšené protidrogové osvětě v daném městě a jeho okolí," doplnil Pavel Mudra.

Během včerejšího dne tak dorazili účastníci cyklo-běhu do Karlovarského kraje, kdy od jedné hodiny odpoledne
vyráželi z Karlových Varů směr Klášterec nad Ohří.

„Z posledního průzkumu Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách totiž vyplívá, že kouřilo marihuanu 42,3 procenta dětí ve věkové kategorii od 15 do 16 let. Toto procento řadí Českou republiku na smutné první místo ze všech evropských zemí. U věku do 13 let mělo zkušenost s marihuanou 18,5 procenta dětí. A ve stejné věkové kategorii spolklo tabletku halucinogenní extáze 13,4 procenta dětí," reagoval mluvčí projektu.

„Zároveň tak proto městům prezentujeme efektivní Hubbardův detoxikační program pro drogově závislé, fungující výhradně bez použití náhražkových drog. Celorepublikový Cyklo-běh tak upozorňuje na silnou drogovou problematiku u naší mládeže a dětí a pomáhá zvýšit celospolečenskou aktivitu a zodpovědnost v přístupu k tomuto problému," dokončil Pavel Mudra.