Po roce a půl se v Dalovicích znovu otevírá otázka, zda zde bude Sedlecký kaolin těžit bentonit. Právě tato věc bude zřejmě hlavním bodem programu podnělního mimořádného zastupitelstva, které vedení obce svolává kvůli tvorbě nového územního plánu. Dalovičtí se proto obávají, že do tohoto významného dokumentu bude zaneseno i ložisko s bentonitem.

„Tuto záležitost přitom už chtěli řešit zastupitelé na čtvrtečním řádném jednání. Na rokováni jsme raději přišli. Podařilo se nám ale nakonec zastupitele přesvědčit, aby se o schválení ložisek jednalo až v pondělí v rámci územního plánu,“ říká Jarmila Zajíčková, předsedkyně občanského sdružení Za životní prostředí Dalovic a okolí.

Poslední jednání o možnosti těžby bentonitu, které se konalo vloni na jaře, dopadlo fiaskem. Na jednání přišlo více než stovka místních občanů, kteří se neměli ani šanci vejít do malé zasedací místnosti. Každý chtěl ale slyšet názory tehdejších zastupitelů. Ti tenkrát rozhodli, že rozhodnutí o možnosti těžby odloží na dobu, až bude ve funkci nové vedení obce. Po bouřlivém jednání dorazil na místo i sám šéf Sedleckého kaolinu Vojtěch Zítko, který s lidmi o problému hovořil před budovou radnice.

Pondělní rokování se podle informací Deníku už ale uskuteční ve školní jídelně, aby se ho mohlo účastnict co nejvíce lidí. „Všechny konkrétní informace zazní na tomto jednání. Sama o tom nyní také nemám právě mnoho nevím. Podklady k tomu má zatím jen stavební komise,“ konstatovala včera starostka Dalovic Monika Brabcová.

Na čtvrtečním řádném jednání se podle objevila řada žádostí, které souvisely s novým územním plánem, zastupitelé se ale shodli, že veškerou tuto problematiku přesunou na podnělní schůzi. „Sedlecký kaolin má vedle požadavku zanést do územního plánu stávající chráněná ložiska také žádost změnu plánu také na dalších pozemcích, které tato společnost či pan Zítek vedle ložisek vlastní. Jedná se o lokalitu nad Horními Všeborovicemi,“ dodala starostka Brabcová.

Stanoviska Zítka Deník včera nezjistil. Své mobilní telefony nebral.