Předplatit Deník

Demolice pivovaru v Rybářích se blíží. Jeden z majitelů je ale kontroverzní Rus

Redaktoři Deníku prošli bývalý areál pivovaru. | Video: Deník / Jana Kopecká

Galerie Dalších 13 fotografií v galerii   >

Velkolepé plány společnosti AF Company, která vlastní areál zchátralého areálu v karlovarských Rybářích, se začínají pomalu a jistě naplňovat. Majitel, jenž hodlá budovy zbourat a místo nich pak postavit nové centrum s byty, obchody a službami, má před sebou už jen pár kroků s dotčenými úřady, aby se mohlo zcela naplno rozjet územní řízení.

Má to ale jednu vadu na kráse. Zatímco jednatelem společnosti je Alisher Kasymov, jejím padesátiprocentním podílníkem je Felix Ikonnikov, který nemá právě dobrou pověst. „V případě Ruska a Ukrajiny můžeme upozornit na korupci a možná se něco stane. Ale myslíme si, že by to mělo zajímat i Česko. Vy byste přece měli chtít vědět, jaké peníze k vám přicházejí. Nejsou to jenom politici, u kterých není jasné, jak si mohli našetřit na byt v Karlových Varech. Ale třeba i člověk jménem Felix Ikonnikov, který patřil mezi tvůrce finanční pyramidy MMM 2013 a dnes má dům naproti Mlýnské kolonádě,“ říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz ruský protikorupční aktivista Michail Maglov na začátku roku 2017. Šlo o klasickou peněžní pyramidu, kvůli níž přišla řada Rusů o své úspory.

Kontroverzního Ikonnikova si všiml i někdejší student ČVUT Jan Matoušek, který se v roce 2018 zabýval ve své diplomové práci transformací pivovarského areálu a na ruských webových stránkách našel důležité informace. „Současným majitelem pivovaru je společnost AF Company. Jejími vlastníky jsou Felix Ikonnikov a Alisher Kasymov. Felix Ikonnikov je Rus, jenž je známý jako účastník ruské finanční pyramidy MMM-2011 – je předním členem, který organizoval podněcování vojenských operací v Doněcku a Lugansku,“ píše v diplomové práci někdejší vysoškolák.

Vrstvy odpadu v předních objektech pivovaru.
Plány se mění v realitu. Buldozery by mohly najet do pivovaru v Rybářích v únoru

Ikonnikov je společníkem dalších dvou firem, které mají sídlo v karlovarské Vřídelní ulici.

„Neumím na to adekvátně reagovat, protože já toto jméno neznám. Nikdy jsem ho neslyšel, ani jsem tohoto člověka neviděl. Já jsem v kontaktu jen s panem Kasymovem, který je oprávněnou osobou jednat za investora. Vím, že má nějakého společníka, ale nevím, kdo to je,“ poznamenává Miroslav Příkop, hlavní projektant investora.

Ten ale prozradil, že finanční prostředky použité na transformaci pivovaru mají být standardního charakteru. „Těmi by měly být bankovní úvěry. Pan Kasymov si už dělal průzkum. Nejdříve ale musíme mít stavební povolení, abychom mohli o úvěry požádat. Jde o klasický developerský projekt,“ vysvětluje projektant.

Jak dodává, věci se daly skutečně do finálního běhu. A tak by mohlo být během února obnoveno územní řízení. V dubnu by se pak mohlo přistoupit k tolik očekávané demolici.

Tento článek jste si mohli přečíst díky vašemu předplatnému

Hlavní zprávy

Zprávy odjinud