Rodiče s dětmi, začátečníci či senioři. Tito lidé většinou míří za lyžováním do božídarského skiareálu Novako. Přestože patří v rodině krušnohorských středisek k těm menším, jeho návštěvníci tady najdou veškeré služby, které potřebují. A zajímavostí určitě je, že Novako patří mezi první, které spouštějí vleky či lanovky. Letos to bylo 30. listopadu. Od té doby se v areálu lyžuje, samozřejmě díky technickému sněhu. O ten přírodní je zatím v Krušných horách poměrně nouze.

Deník bude postupně navštěvovat všechna lyžařská střediska v Karlovarském kraji, aby z pohledu běžných návštěvníků hodnotil, jak se tady o lyžaře starají.

V případě Novaka je určitě pozitivní relativně velké parkoviště v bezprostřední blízkosti sjezdovky. K dispozici je tady také občerstvení, půjčovna veškerých potřeb pro lyžování i servis. Kvalitu posunul směrem nahoru nový vlek a pohyblivý koberec pro ty úplně nejmenší lyžaře.

„Největší letošní novinkou je přesun půjčovny a servisu pro běžecké lyžování ze skiareálu do centra Božího Daru. Získali jsme prostory v konzumu, kde vzniklo úplné zázemí pro běžkaře, včetně poradny a školy běžeckého lyžování," uvedla provozovatelka areálu Svatava Nováková.

A jak se na Novaku lyžuje? Sjezdovka dlouhá kolem tří set metrů, v nadmořské výšce 1024 metrů má opravdu mírný sklon a je poměrně široká.

Pro dané účely, tedy první pohyb na lyžích anebo jen tak se sklouznout, zcela vyhovuje a je bezpečná.

Jakmile se rozjede zimní sezona naplno, atrakcí Novaka je snowtubing a lyžuje se tady rovněž večer za umělého osvětlení. Nechybí ani dětská školička.

A ceny v areálu? V hlavní sezoně za oba vleky v areálu zaplatí dospělý za jeden den 250 korun, dítě do 10 let 160 korun. Jedna jízda na snowtubingu je za 30 korun.