Legenda začala legendou. Tak nějak by se dal popsat začátek 46. ročníku Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana. Filmový maraton totiž odstartovalo divadelní představení pohádky Broučci. A to vše za dohledu syna Oty Hofmana.

„Byl jsem uchvácen už ohňostrojem. To samé mě čekalo při tomto představení, přeji všem divákům, aby se po následující dny bavili," poslal přání plnému sálu ostrovského kulturního domu Ota Hofman mladší.

Začátek festivalu na svých bedrech nesla úspěšná česká pohádka Tři bratři, nemohla tedy k této příležitosti chybět delegace tohoto filmu. Trojice herců sklidila velký potlesk a čekala na případné otázky všetečného dětského publika. Otázka však přišla jediná. „Kdy už to začne," vykřikl někdo z publika a jasně ilustroval, co děti požadují po festivalu nejvíce, filmy.

Letošní ročník bude podle jeho tvůrců přelomový a plný novinek. „Mezi ty největší novinky v programu bude bezesporu patřit šapito, které vyroste před domem kultury na Mírovém náměstí. Dále festival nabídne filmy začínajících tvůrců z filmových škol v Písku a Zlíně," komentoval nejzásadnější novinky ředitel domu kultury Karel Tetur.

S tím souhlasil i starosta Ostrova Pavel Čekan. „Loni jsme dosáhli mety 45. ročníku. Přeťali jsme tak jedno pětileté období a nyní začínáme další. Chceme, aby si děti z festivalu odnesly to, kdo to byl Ota Hofman a jaké byly jeho filmy, na kterých jsem ostatně vyrostl i já," řekl Čekan.

46. ročník festivalu nabídne 23 filmů, z nichž bude 11 soutěžních. Filmy se utkají nejen o přízeň dvou porot, tedy odborné a dětské, ale i o hlasy samotných dětských diváků. Ti tak budou moci po každé projekci hodit svůj hlas 'bedýnkáři', tedy organizátorům s bedýnkou kolem krku. Hodnotit se bude stejnými známkami jako ve škole.

Dětských filmů si neužijí jen Ostrovští, protože jako každý rok bude opět fungovat spolupráce se sedmi ostatními městy v regionu. Buď přímou projekcí ve vybraných kinech, či díky autobusům, které děti budou svážet.

Mezi hosty, kteří letos navštíví filmový Ostrov, nebude chybět filmový režisér Zdeněk Troška, Dáda Patrasová či Jan Čenský. Jako každý rok, i letos budou o celém festivalu referovat mladí žurnalisté, a to hned na třech kanálech, od dětské televize, rádia až po noviny.

„Letos navíc přineseme slavnostní zahájení a ukončení v živém přenosu na internetu," uvedl Tetur.

PROGRAM DĚTSKÉHO FILMOVÉHO A TELEVIZNÍHO FESTIVALU OTY HOFMANA

Úterý 7. října

Velké kino

8.00 KOVÁŘ Z PODLESÍ SP

10.00 POJEDEME K MOŘI SP

12.00 FAIR PLAY- SP

17.00 HURVÍNKŮV POPLETENÝ VÍKEND divadlo

Spejbla a Hurvínka

Kinokavárna

9.00 soutěžní dětská videotvorba

11.00 soutěžní studentská tvorba

14.00 Tři bratři VP

16.00 Kovář z Podlesí VP

18.00 Fair Play VP

Točna

9.00-11.00 Festivalová školka

14.00 Císař a tambor jubilant Václav Křístek

16.00 Tajemství Lesní říše jubilant V. Křístek

18.00 Večerní prohlídka, ohňová show

Mírové nám.„šapito"

10.00 Pohádky České televize + Festivalová dílnička

14.00 Pohádka pro všechny kamarády divadlo

16.00 Koncert ostrovských kapel

18.00 Workshop „Jak se dělá animovaný film"

20.00 Dešťová víla večerní projekce

Společenský sál

14.00 Odpoledne pro ÚSP

Nemocnice

12.00 Návštěva dětského oddělení