Pouze dvaadvacet procent oslovených dětí z osmých a devátých tříd kraslické základní školy si prostřednictvím sociálních sítí a dalších komunikačních technologií nedopisuje s neznámými osobami. Většina tak dává všanc citlivé informace, kterých mohou zneužít takzvaní groomeři. Vyplývá to z ankety, kterou v kraslické škole v rámci přednášky o kyberšikaně provedl Josef Chlouba, policista kraslického obvodního oddělení.

„Groomer je člověk, který na internetu vystupuje pod falešnou identitou a snaží se ve své oběti vzbudit důvěru. Jeho cílem je navázat osobní kontakt. Případy kybergroomingu však mohou skončit fyzickým či sexuálním násilím na oběti. Je to systém psychické manipulace prostřednictvím komunikačních technologií,“ vysvětlila tento pojem Kateřina Dohnalová, mluvčí sokolovských policistů.

Podle výsledků výše jmenovaného průzkumu 93 procent devadesáti oslovených dětí užívá nejrůznější sociální sítě. „Pouze 12 procent z nich však zná všechny své přátele na síti,“ podotkla Dohnalová. Více než polovina respondentů ankety má dokonce profil na dvou či více sociálních sítích. Plná čtvrtina osmáků a deváťáků má pak na svých profilech více než dvě stovky přátel. „Policista všechny upozornil na to, že člověk, se kterým jsou prostřednictvím internetu v kontaktu a kterému se často svěřují se svými intimními záležitostmi, nemusí být tím, za koho se vydává,“ dodala Dohnalová. ⋌