Očkování proti covidu-19 se posouvá do dalších věkových kategorií. Ti nejmladší, dvanáctileté děti a starší, zřejmě přijdou na řadu už během prvního červencového týdne. "Stále čekáme na potvrzení, zda očkování 12 plus bude spuštěno 1. července," uvedla mluvčí Krajského úřadu Karlovarského kraje Jana Pavlíková.

Zatímco Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost netrvalo na tom, aby u očkování dětí byl přítomen pediatr, ministerstvo zdravotnictví to doporučilo. Mnoho dětských lékařů z regionu ovšem už nyní slouží služby v očkovacích centrech, slouží v nemocnicích a během léta budou zaskakovat za své kolegy. Přítomnost při očkování dětí by byla ně přece jen velkou zátěží.

"Nakonec se to vymyslelo velmi šikovně. Očkování této věkové kategorii bude totiž v karlovarské nemocnici, v chebské a v Sokolově v klášteře. V Sokolově u toho budou přítomni pediatři a v obou nemocnicích se o to postarají lékaři z místních dětských odděleních," informovala Jana Vyhlídková, dětská lékařka a zástupkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Karlovarska. Podle ní tento systém nahrává i tomu, že várky vakcín, které mají děti dostat, nejsou nízkodávkové. Přítomnost pediatra je vyžadována proto, kdyby se náhodou u dětí objevily nějaké kontraindikace.

"Co vím, tak termíny pro děti mají být jen tři v týdnu. Registrovat na očkování je třeba dle stejného registračního systému, který při zadání této věkové kategorie sám nabídne v našem kraji jen tři alternativy. Následně se uvidí, jaký je zájem, a podle toho se bude očkování ještě upravovat," poznamenala Vyhlídková.

Otázkou právě je, kolik rodičů takto malé děti na očkování proti covidu pošle. "Jsme zvědaví, kolik jich bude. Hodně nám kvůli tomu rodiče volají, ale zájem je minimální," konstatovala lékařka.