Zrestaurovaná Markéta Lazarové má světovou premiéru šťastně za sebou. Slavnostní projekci přihlížel v sobotu odpoledne na karlovarském festivalu vyprodaný Velký sál, na řadu fanoušků čekajících u vchodu na případná volná místa se nedostalo.

„Kéž by i nás sem tam někdo trochu vyčistil a zrestauroval, docela bychom to potřebovali,“ pravil trefně před projekcí Marek Eben.

Film, jehož digitální restauraci v UPP a Soundsquare zaplatil ČEZ s podporou ministerstva kultury, uvedla na plátno představitelka hlavní ženské role Magda Vášáryová. „Už jsme z celého filmu zbyli jen tři,“ řekla se smutným úsměvem o 162minutovém snímku. „Ivan Palúch, který vás zdraví z Bratislavy, Vlastík Harapes a já. A pokorně tu přiznávám, že láhev s rumem jsem při natáčení režiséru Vláčilovi schovávala do sněhu já. Film ale prosím sledujte beze mě, zážitky z natáčení jsou pro mě i po těch letech pořád příliš silné.“

Jiří Bartoška radostně kvitoval, že Markéta odstartovala období digitální restaurace dalších vybraných starých snímků. „Inspirovali jsme se u sousedů. Film Gepard vloni uvedený na festivalu se Italům podařilo upravit díky investici společnosti Gucci, my oslovili ČEZ. A spolupráce bude pokračovat,“ potvrdil Bartoška.

Na film, z něhož bylo odstraněno až deset milionů nečistot, se přišla podívat řada osobností. Kromě Livie Klausové také poslankyně Miroslava Němcová, manželé Jakubiskovi, ředitel Národního divadla Ondřej Černý, herci David Švehlík, Jitka Schneiderová či režisér Bohdan Sláma.

Včera na festival dorazili herec David Morse a režisér Kim Ki-Duk. Navzdory chladnému a deštivému počasí přijíždějí také další diváci, včera tu bylo už téměř osm tisíc lidí a padesát tisíc prodaných vstupenek. Roste i stanové městečko, kde se za ubytování neplatí tisíce jako v hotelu, ale jen 80 korun na den. „V současné době je ve stanovém městečku přibližně 800 lidí. Oproti loňskému roku je to méně, ale za to může nepříznivé počasí. O služby městečka mají zájem hlavně mladí lidé,“ uvedl Richard Stojan, který pracuje ve stanovém městečku na recepci.