Ve čtvrtek zaznamenali tři případy i v Liblíně na Rokycansku a u Borov na pomezí Klatovska a jižního Plzeňska.

Uhynulá zvířata plavala ve vodě. Stejně jako ve všech předchozích případech.

„V současné době zjišťujeme příčinu úhynu. Nemůžeme vyloučit spojitost s případy, které se staly na Tachovsku,“ řekla mluvčí policie Jana Tomková.

Divočáka našli hasiči na jezu na Berounce. Podle starostky Liblína Ester Lalákové je to ojedinělý případ. „Nepamatuji se, že by se to odehrálo někdy v minulosti,“ řekla starostka. Další dvě mrtvá zvířata ležela v Úhlavě poblíž Borov na Klatovsku. „Více informací budeme vědět až po pitvě zvěře,“ podotkla mluvčí klatovských policistů Dana Ladmanová.

Případy, které se za poslední dva týdny staly na Tachovsku, se už začala zabývat i plzeňská veterinární správa. Ta už má k dispozici první výsledky z pitvy zvířat. Ale záhadu příliš neobjasňují.

„Provedli jsme biologické zkoušky na látky karbofuran a chlorid sodný, oba s negativním výsledkem,“ uvedl ředitel Krajské veterinární správy Plzeň Richard Bílý. Znamená to, že zvěř určitě nebyla otrávena posypovou solí, o čemž se uvažovalo jako o jedné z možných variant. Zvířata totiž mají ráda slanou chuť a následně vyhledávají vodu.

„Teď se budeme bavit s chemiky, zda a jaké další rozbory provádět. Existují desítky možných látek, které mohly otravu způsobit, ale po měsíci už se v těle uhynulých zvířat nedají prokázat,“ doplnil Bílý. Na Tachovsku se hovoří jako o možném zdroji otravy také o močovině. To Bílý vyloučil: „Není to pravděpodobné, močovina by připadala do úvahy spíše u přežvýkavců, a to divoká prasata nejsou.“

Jeden z myslivců na Stříbrsku, který si nepřál uvést své jméno, Deníku řekl, že podezřívá místní chataře. „Prasata jim dělala na pozemcích dost velké škody, a tak se je zřejmě rozhodli otrávit,“ uvedl.

Jed by však musel být rozmístěn na více místech, protože zvířata byla v řece i několik kilometrů od sebe. A je nepravděpodobné, že by je tak daleko přes několik jezů unesla voda. V řece jí nyní teče málo. Myslivec se zároveň podivuje tomu, že mezi mrtvými kusy nejsou žádná mláďata, ale jen starší statní samci a bachyně. Také několik lišek, norek i srnka.

V osadě Jezerka, která se nachází poblíž místa s prozatím největší koncentrací uhynulých zvířat, bylo nahlášeno i podezřelé úmrtí psa. Majitel ho už pohřbil, ale chce tělo vykopat a poslat na expertizu.

Infografika

Související články najdete ZDE.