V posledních letech se po celé Evropě rozmohl trend, kdy se knihám vdechuje ´druhý život´. Na náměstích, v telefonních budkách či na zastávkách, rostou miniknihovničky které nabízí k dispozici knihy kolemjdoucím. „Projekt jsme začali připravovat už před třičtvrtě rokem. Oslovili jsme Karlovarskou krajskou nemocnici a tam se náš nápad líbil. V rámci 14 dnů tak zamíří do nemocnice přibližně 300 knih pro dospělé oddělení a několik desítek pro dětské," informoval ředitel krajské knihovny Vratislav Emler.

Kdo by čekal, že se bude jednat o staré a ohmatané publikace, mohl by se divit. „Jedná se o knihy všech žánrů. Přes Dicka Francise, červenou knihovnu, po detektivky Eda McBaina a podobně. Mnohé knihy byly pak čteny jen jednou," doplnil Emler.

Vedení nemocnice se nápad líbil. „Snažíme se rozšiřovat nabídku služeb. Máte tu internet na pokojích i televize a konečně i knihy, které jsou podle mě z toho to nejlepší. Snažíme se tak KKN zapojit více do dění. Knihy budou následně na jednotlivých odděleních k dispozici na poličkách a dalších knihovničkách," dodal ředitel KKN Josef März.

Ke stejné akci se hodlají připojit také v Chebu. „Domluvil jsem se rovněž s ředitelkou Městské knihovny Cheb Martinou Kuželovou, kde už připravují také ´baliček knih´ pro chebskou nemocnici. Zatím jich mají podle posledních zpráv kolem necelé stovky," doplnil ředitel KKKV Emler.

Knihy jsou k dispozici lidem v nemocnici. Pacientům i návštěvám. Knihovna si pak nenárokuje jejich vracení a zároveň nevzniká ani jedné ze stran jakýkoliv finanční nárok.