Mezinárodní filmový festival (MFF), jehož 47. ročník začíná v Karlových Varech v pátek, uvede řadu unikátních snímků. Prim mezi nimi letos hraje dílo britského režiséra Marka Cousince pojmenované The Story of Film: An Odyssey, které je dlouhé 15 hodin. Umělecký ředitel MFF Karel Och řekl, že tak rozsáhlý film se v historii festivalu dosud nepromítal.

Dokumentární epos představí dějiny kinematografie a diváci na něj musí do kin přijít pětkrát.

Promítat Odysseu najednou by bylo patrně pro diváky náročné a sám autor si přál, aby byl rozdělen do pěti tříhodinových bloků. Kromě tohoto filmu se na MFF letos objeví všechny oceněné snímky z renomovaných světových festivalů, ať už z Berlína, Benátek nebo Cannes. Umělecká poradkyně MFF Eva Zaoralová doporučuje návštěvu bloku jen málo známých snímků slavného italského režiséra Michelangela Antonioniho. Karlovy Vary zažijí i světovou premiéru digitálně restaurované kopie Formanova snímku Hoří, má panenko.

Zahajovacím snímkem MFF, uvedeným v mezinárodní premiéře, bude britský film Good Vibrations v režii Lisy Barros D´Sa a Glenna Leyburna. Vypráví příběh o zakladateli belfastské punkové scény Terrim Holoeyim. Krátce po slavnostní projekci mohou stejný film spatřit diváci v letním kině, kam ho má provázet také delegace tvůrců. Tečku za festivalem udělá snímek Woodyho Allena Do Říma s láskou. „O tom, jaký snímek uvidí publikum v letním kině na závěr, se teprve rozhodne," řekl výkonný ředitel MFF Kryštof Mucha.

Za pozitivní jev 47. ročníku MFF považuje jeho prezident Jiří Bartoška připravenost města na významnou akci. Bartoška si v minulosti často stěžoval, že jsou Karlovy Vary rozkopané a patrně jim nezáleží na tom, co na to řeknou návštěvníci festivalu. Letos je ovšem všechno jinak, v centru festivalového dění není jediné lešení, podotkl Bartoška. „Všiml jsem si, že dnes sundávali poslední. Hlavní festivalová zóna je tak v naprostém pořádku, což pomůže i městu," dodal.

Bartoška potvrdil, že oba hvězdní hosté karlovarského festivalu, herečky Susan Sarandonová a Helen Mirrenová, své plány nezměnily a přijedou. Na MFF herečky čeká Křišťálový glóbus za mimořádný přínos světové kinematografii. Obě dámy se ovšem v dějišti festivalu nepotkají. Mirrenová je očekávána na jeho úvod, Sarandonová přijede na závěr MFF. Podle Ocha nebudou chybět další významní tvůrci. Ať už výrazná postava amerického nezávislého filmu Todd Solondz nebo italský režisér Dario Argento.

O festivalu budou letos mnohem výrazněji vědět i ti, kteří nebudou sledovat projekce v některém z kinosálů. Scénář doprovodných akcí doznal určitých změn a třeba stánky festivalových partnerů se mnohem více rozptýlí po městě. V jiné podobě bude i tradiční šlapání na festivalovém kole ve prospěch charity. Uskuteční se pouze jeden den, ale účast na něm by měla být tentokrát opravdu hvězdná. Řada akcí je naplánována do Poštovního dvora, letního kina a na další klubové scény.

Pořadatelé festivalu vybírali pro letošní ročník ze zhruba 2500 filmů. Do programu se nakonec dostalo kolem dvou stovek celovečerních filmů a tři desítky dokumentů. Několik filmů má v Karlových Varech světovou, mezinárodní nebo evropskou premiéru. Kolem jedné třetiny uváděných snímků budou autorské debuty.