V Merklíně funguje hned několik spolků, které zastřešuje Kulturní klub. Dlouhé roky ho vedla Hana Oulehlová, nyní mu šéfuje Pavel Salon. Říká, že i když kvůli covidu museli zrušit celou řadu akcí, raději je plánuje, než aby seděl a nic nedělal.

Deník na návštěvěDeník na návštěvěZdroj: Deník„Kulturní klub tu funguje už opravdu hodně dlouho, dokonce ještě působil ve starém kulturním domě, který kdysi vyhořel. Pořádal různá vystoupení. Měl takovou úroveň, že k nám jezdili i takoví herci, jako pan Menšík či Sovák. V té době jsem byl ještě malý kluk,“ vypráví vedoucí klubu. Sama Hana Oulehlová vedla místní taneční klub, ale i divadelní spolek či pěvecké sbory.

V současné době s Kulturním klubem spolupracuje asi padesát lidí, řada z nich dochází hned do několika zájmových spolků. Pořádají v obci nejen divadelní představení, ale podílí se na řadě akcí pro děti, ale i sezónních, které mívají velkou tradici.

„Měli jsme připravený masopust, kdy jsme objednávali mašinku. Zrušili jsme to. Nyní plánujeme pálení čarodějnic, chtěl jsem pozvat kapely a zvukaře, ale nevěřím tomu, že se podobná akce bude moci už téměř za měsíc konat,“ poznamenává Salon.

Pálení čarodějnic se každý rok odehrává v přírodním amfiteátru Brána Krušných hor a jde o akci, kterou místní zkrátka nemohou vynechat. Podobně je na tom i Merklínský pohádkový les, který sice připadá až na začátek června, ale ani on jistý v tuto chvíli není.

„Jde opravdu o tradiční, velmi oblíbenou akci pro děti, kdy se dospělí převlékají za pohádkové bytosti. Koná se u příležitosti dětského dne. Děti chodí lesem po trase dlouhé asi čtyři kilometry a plní na stanovištích různé úkoly,“ pokračuje vedoucí klubu a dodává, že velkým problémem místních umělců je to, že jim odcházejí mladí kolegové.