České dráhy vyslyšely požadavky cestujících a zohlednily je v novém jízdním řádu. Tak se dají ve zkratce popsat úpravy, které se projeví od 11. prosince. Novinkou bude také vlak SC Pendolino, který bude jezdit do kraje každou sobotu. Na druhé straně vah je však zhruba pětiprocentní zdražování.

„Spoj bude přímý z Bohumína do Františkových Lázní. Myslíme, že je to pro naše cestující velmi dobrá zpráva. Zatím je to zkušební provoz a v budoucnu bychom uvažovali i o rozšíření na další dny,” uvedl Vladimír Omelka, ředitel Krajského centra osobní dopravy Českých drah v Karlových Varech.
České dráhy budou postupně do kraje nasazovat také šest nových motorových souprav PESA. „Jejich výhodou je flexibilita a možnost provozu nejen na páteřní elektrifikované trati, ale také na dalších tratích regionu, především na krušnohorských lokálkách,” dodal Omelka. Tato změna komfortu bude lidi čekat od podzimu 2012.

Co se týká samotného jízdního řádu, jeho rozsah se oproti loňskému roku příliš nezměnil. „Rozsah je skutečně v podstatě stejný. Vyslyšeli jsme ale požadavky cestujících, kteří si přáli například více spojů o víkendech. Ty budou hodně posíleny. Půjde například o večerní vlak, který jezdí z Klášterce do Karlových Varů. Ten přijíždí do krajské metropole ve 23 hodin a bude nyní jezdit denně,” nastínil ředitel.

Podobné to bude i se spojem z Karlových Varů do Mariánských Lázní ve 21.15, ranním vlakem z Chebu do Klášterce, který pojede v úseku Karlovy Vary také denně, stejně jako večerní vlak z Karlových Varů do Chomutova. S podobným vylepšením mohou počítat také cestující z Nejdku do Potůčků a z Potůčků do Karlových Varů.

„Naopak z důvodu minimální frekvence z Karlových Varů do Klášterce nepojede jeden vlak v sobotu a neděli a jeden vlak v pracovní dny. U několika dalších vlaků byla upravena četnost jízdy,” doplnil Omelka. Na řadě tratí pak zůstane četnost dopravy bez zásadnějších změn.

Méně příjemnou zprávou je zdražování cen jízdného. „Půjde o zdražení zhruba o pět procent. K tomuto kroku nás nutí zvýšení DPH. Naposledy jsme měnili ceny v prosinci 2008, ale nyní už je zdražení bohužel nevyhnutelné,” potvrdila Radka Pistoriusová, mluvčí Českých drah. „Na trase z Karlových Varů do Chebu dojde ke zdražení přibližně o dvě koruny, do Prahy přibližně o dvanáct korun. Do 10. prosince si však mohou lidé koupit jízdenky podle platných ceníků a jezdit tak za staré ceny do února,” dodala.

Se zdražováním nemůže nic dělat ani Karlovarský kraj. „Je mi líto, ale skutečně nemůžeme z našich peněz dofinancovávat zvyšování DPH. Takové prostředky nemáme,” řekl Petr Navrátil, náměstek hejtmana Karlovarského kraje. Ten připustil, že ke zdražení budou muset přistoupit také autobusoví dopravci. „Zatím ale konkrétní čísla v rukou nemám. Bude záležet na nich, zda se nárůst dotkne cestujících, či se naopak pokusí například hledat potřebné úspory jinde. Stát bohužel tímto navyšováním tlačí dopravce ke zdi,” dodal Petr Navrátil.

„Rozšíření spojů na víkendy vítám. Zdražování zamrzí, ale s tím nic neudělám,” řekl jeden z cestujících.