„V následujícím období bude krajský úřad kandidátní listiny podle zákona přezkoumávat a vyzve v případě potřeby jednotlivé subjekty k odstranění závad. Kandidující uskupení mohou doplňovat do kandidátních listin další kandidáty, případně měnit jejich pořadí,“ uvedla Jana Pavlíková, mluvčí krajského úřadu. Konec lhůty pro odstranění závad na kandidátních listinách je stanoven na 13. srpen.

Oproti krajským volbám před čtyřmi lety letos kandiduje o tři politická uskupení méně, tehdy jich o přízeň voličů a získání mandátů v pětačtyřicetičlenném krajském zastupitelstvu usilovalo rovných dvacet.

Krajský volební boj před čtyřmi lety vyhrálo poprvé hnutí ANO, které získalo třináct mandátů a vytvořilo koalici s ODS (čtyři mandáty), Piráty (tři mandáty), Hnutím za nezávislý rozvoj obcí a měst (tři mandáty) a SPO (jeden mandát).

Hejtmankou byla zvolena Jana Mračková Vildumetzová (ANO), kterou letos v lednu kvůli jejím rodinným povinnostem nahradil ve funkci Petr Kubis z téhož hnutí.

Hnutí ANO bude chtít znovu zopakovat svůj volební úspěch. Také Česká pirátská strana by ráda získala post hejtmana a pokusí se o to s lídrem Josefem Janů.

Letošní novinkou je koalice ODS s KDU-ČSL, kterou podporuje také Strana soukromníků ČR. Lídrem ODS se stal Karel Jakobec, jedničkou KDU-ČSL je Oľga Haláková. „Nejhlasitější“ krajskou opozici, tedy STAN, KOA a TOP09, povede lídr Petr Kulhánek a napodruhé se v krajských volbách pokusí uspět Volba pro kraj s podporou Karlovaráků, do jejíhož čela se postavil Josef März.

Také ČSSD zkusí znovu uspět a obhájit osm mandátů. Jejím lídrem je Michal Červenka, starosta Rotavy. KSČM povede do krajských voleb Eva Valjentová, SPD se pokusí o úspěch s jedničkou Karlou Maříkovou, poslankyní parlamentu. Do letošních krajských voleb kandiduje i uskupení Zdraví Sport Prosperita, jehož lídrem je Petr Ajšman.

V Karlovarském kraji do voleb kandiduje také Trikolora, jejímž lídrem je do krajských voleb Martin Gruber, starosta obce Březnová u Karlových Varů.

Dále kandidují Rozumní či strana Řád národa.