Ten, kdo by myslel, že si během léta starostové užívají pouze nerušeného odpočinku, by se spletl. Alespoň v případě Pavla Čekana, starosty Ostrova, to rozhodně neplatí. Než poskytl následující rozhovor, měl několik velmi dlouhých a důležitých telefonátů a bylo vidět, že léto je pro něj zatím velmi pracovní.

V Ostrově se nyní rekonstruuje místní zámek. V jaké fázi jsou práce?
Práce jsou skutečně v plném proudu a musím pochválit stavební firmu, protože pravidelně chodím na kontroly a je skutečně vidět, že projekt postupuje před očima. Rekonstrukce je náš největší investiční projekt a náklady činí 160 milionů korun. Rekonstrukce by měla být podle našich předpokladů dokončená v červnu 2014, kdy se předá městu.

Mluví se o tom, že se do zámku přestěhuje kompletně radnice. Počítá se se všemi pobočkami?
Ano, radnice se skutečně zcentralizuje do zámku. Řešíme také, co potom uděláme se stávajícími budovami, zda se třeba pronajmou nebo prodají. Je to ještě ve fázi jednání. Jinak počítáme s tím, že přestěhování radnice oživí starou část města. Úředníci tam budou chodit do práce, bude tam také větší koncentrace občanů, takže by to mohlo kladně prospět živnostníkům, kteří zde podnikají. Snažíme se vždy myslet na to, aby Ostrov vzkvétal.

Měl jste několik pracovních hovorů. Co aktuálně řešíte?
V současné době mě kromě zámku hodně zaměstnává průmyslová zóna. Je to o spoustě jednání, telefonátů a tak. Snažím se této zóně věnovat na maximum, protože by mohla přinést Ostrovu hodně pracovních míst pro místní lidi a také například zvednout zájem o naše město.

Letos je přes léto Ostrov také častým cílem hudebních fandů. Jak jste zatím spokojeni se sérií koncertů Ostrovského kulturního léta?
Zatím jsme v polovině, už se konaly koncerty Davida Kollera a Tomáše Kluse. Na Kollerovi bylo přibližně osm set lidí a na Klusovi skoro tři a půl tisíce lidí. Je tedy vidět, že lidé mají na kulturu chuť, protože obě čísla jsou velmi uspokojivá. Druhou částí bude koncert Tata Bojs 31. srpna a koncem září kapela Mandrage. Doufám, že i tyto skupiny budou mít dobrou návštěvnost. Chtěl bych zároveň moc pochválit pořádající agenturu Müller Production. Původně jsme měli strach z toho, že fanoušci muziky v zámeckém parku zničí trávu, všude budou odpadky a tak. Agentura se ale o vše velmi dobře stará a ani po jednom koncertu člověk druhý den nepoznal, že se něco konalo. Vše bylo čisté a uklizené, což je opravdu dobré. Vím, že někteří občané kulturní léto kritizují, ale podle mě jsou koncerty žánrově pestré a každý si na nich může najít, co ho baví. Nikdy se člověk nezavděčí všem a netrefí do všech vkusů a názorů.

Když jsme zmínili kulturu, před časem se změnila ředitelka místního kulturního domu. Jak se vám s ní daří vycházet a spolupracovat?
Bývalý ředitel Marek Poledníček udělal pro místní kulturu hodně práce. Cítili jsme ale, že by to po letech chtělo nový vítr. Paní ředitelka je zatím velmi aktivní, přichází s řadou nápadů a zatím mám z naší spolupráce dobrý pocit. Chceme se snažit, aby se náš kulturní dům více dostával k lidem a ti věděli, že pravidelně nabízí akce. Udělali jsme pro větší povědomí lidí už první krok, protože jsme zdigitalizovali kino. Zatím na 2D, ale přechod na 3D už není takový problém, ani finanční. Zdigitalizované kino se dá připojit přes internet, takže se zde budou dát sledovat například sportovní přenosy a podobně. Na ukázku už jsem se byl na jeden film podívat a obrazová i zvuková kvalita mě nadchla. Co se ještě týká kulturního domu, tak se v horním společenském sále bude obnovovat podlaha. Doufáme, že se to lidem na plesech a zábavách bude líbit.

Každý z Ostrováků, kdo dostal do schránek vaše místní listy, si musel všimnout změny. Listy jsou nyní nově barevné a zdají se i přehlednější. Proč jste k tomuto kroku přistoupili?
Osobně už jsem to chtěl delší dobu. Zdálo se mi, že je potřeba v roce 2012 mít náš zpravodaj modernější a atraktivnější. Firma nám vyšla vstříc a ani nás to finančně nijak více nezatěžuje, než původní listy. Výhodou našich listů je podle mě to, že tam dáváme prostor občanům na jejich názory, a to i negativní. Je potřeba mít přehled, co místní lidi trápí a co vnímají negativně. Snad toho bude v budoucnu co nejméně a lidé budou spokojeni.