Škodu, kterou požár způsobil, zjišťují vyšetřovatelé. Vlastníkem letiště je Karlovarský kraj a v současné době nelétá z letiště žádná pravidelná linka. To se má ale změnit už v červnu, protože letiště spustí charterové lety do třech zahraničních destinací. Turecké Antalye, na Krétu a nově i do Bulharska. Zvládne tedy letiště opravit odletovou halu do zahájení plného provozu? Ředitelka karlovarského letiště Alice Justina Undus věří, že ano.

Jak vám tento požár zkomplikuje už tak náročnou situaci?

Nová jednatelka  Letiště Karlovy Vary Alice Justina Undus.Nová jednatelka Letiště Karlovy Vary Alice Justina Undus.Zdroj: Archiv Alice Justiny UndusLetiště Karlovy Vary je samozřejmě pojištěné. Předpokládáme tedy, že valná většina nákladů, které budou souviset s odklízením škod po požáru a opravami střechy terminálu, půjdou z pojistného. Bez ohledu na finanční aspekt věci je celá situace velmi nepříjemná, protože bude potřeba mnoho práce a úsilí na odklizení škod a oprav. Navíc Letiště Karlovy Vary není příliš robustní organizací, co se týká počtu zaměstnanců. Jistě to ale zvládneme a věříme, že během třech až čtyřech měsíců nebude po požáru ani památky a budova našeho terminálu bude opět krásná jako před ním.

První charterové lety má letiště naplánované na červen. Zvládnete halu do té doby opravit?

Ano, určitě to do června zvládneme, musíme, chceme totiž uvítat cestující na našem letišti v hezkém prostředí.

V noci na neděli hořela hala karlovarského letiště.
FOTO: V noci na neděli hořela hala karlovarského letiště

Co je poškozeno nejvíce?

Nejvíce je poškozena střecha a opláštění terminálu letiště, protože hořelo mezi stropem haly a vnějším opláštěním.

V jakém režimu nyní letiště funguje? Necháte udělat revizi elektroinstalace nebo chystáte ještě další opatření, aby k podobným a nebezpečným situacím už na letišti nedocházelo?

Letiště funguje a bude fungovat v normálním režimu – tedy budeme mít otevřeno pro provoz. Pro většinu zaměstnanců požár znamená práci navíc, nad rámec jejich běžných povinností, protože je potřeba vyřídit a zkoordinovat poměrně rozsáhlou agendu.

Revize elektroinstalace byla prováděna vždy dle předpisů, předali jsme příslušné zprávy vyšetřovateli Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje, který bude určovat příčinu požáru. Naše opatření k zamezení opakování obdobné situace budou přímo závislá na výsledku vyšetřování příčiny požáru. Při opravě samozřejmě budeme dbát v maximální možné míře na bezpečnost elektroinstalací.

Je nám všem velice líto, že k požáru na letišti došlo, nicméně pro nás je v tuto chvíli nejdůležitější fakt, že nikdo nebyl zraněn a že všichni naši zaměstnanci aktivně spolupracují na tom, aby byly škody co nejdříve odstraněny a to, že letiště zůstává normálně v provozu.