Generálka státních maturit nedopadla pro studenty příliš dobře, neuspělo v ní zhruba 30 procent žáků. Zkušební projekt si ovšem pochvalují ředitelé škol, kteří si mohli vyzkoušet, jak budou maturity vypadat na jaře.

„Naše škola se do projektu zapojila proto, abychom si vyzkoušeli projekt z hlediska logistiky a také zjistili schopnosti našich studentů. Celá maturita nanečisto byla naprosto v pohodě a nenastala žádná komplikace,“ uvedl Josef Dvořáček, ředitel Střední odborné školy a středního odborného učiliště v Nejdku.

Generální maturitní zkoušky se v České republice zúčastnilo téměř 100 tisíc studentů. Největší potíže dělala žákům podle předpokladů matematika. Tu si vybralo 44 procent maturantů, téměř 48 procent z nich by ale nyní ostrou zkoušku nesložilo. U zkoušky z českého jazyka a literatury, kterou absolvovali všichni žáci, byla neúspěšnost zhruba 22 procent.

„U nás se do projektu zapojily dva obory a výsledky se studenti dozvědí tento týden. Také jsme získali digitalizační datový terminál s tiskárnou a počítačem, na kterém jsme si vyzkoušeli postupy maturity,“ dodal ředitel.

Z cizích jazyků měli žáci největší potíže s němčinou. K té se přihlásilo 22 procent maturantů, 39 procent z nich by ale nyní zkoušku nesložilo úspěšně. U angličtiny, kterou si žáci volili nejčastěji, by neuspělo zhruba 34 procent maturantů.

„Generálka splnila své cíle i účel prakticky na 100 procent. Co se týče výsledků, poskytuje orientační, avšak velmi důležitou informaci, kterou potřebují žáci při volbě svého maturitního předmětového portfolia. Prvním listopadem totiž začala běžet patnáctidenní lhůta pro podávání přihlášek žáků k maturitní zkoušce v roce 2011,“ řekl ředitel Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání CERMAT Pavel Zelený.