Mimořádné školení a zřejmě první takového druhu čeká tento týden pedagogy z karlovarské školy Dukelských hrdinů. Kvůli tragickým událostem z prosince loňského roku na Filozofické fakultě za nimi míří nejen uznávaný sniper Petr Mácal, který v Chebu provozuje svou specializovanou firmu, ale i policista, jenž jako jeden z prvních zasahoval v budově Filozofické fakulty v Praze. Bezpečnost na školách řeší vedení města už od začátku roku.

„Měli jsme setkání s řediteli škol, které se týkalo především opatření, abychom co nejvíce zamezili vstupu cizím osobám do školních budov,“ uvedla primátorka Andrea Pfeffer Ferklová (ANO).

V Puppu se konal už 27. ročník Bál festivalu.
Podívejte se: Pupp hostil slavný Bál festival. Letošní téma byl kabaret

Město také řeší, jaké bezpečnostní systémy školy používají. „Některé mají kamery, některé jen tlačítka. Opatření se bude vylepšovat, aby každá škola měla nouzové tlačítko se spojením na městskou policii. V každém objektu budou dvě,“ doplnil slova primátorky její náměstek Martin Dušek (ANO).

Primátorka připomněla, že všechny školy se zavírají v osm hodin ráno a nikdo cizí se tak do nich dostat poté nemůže.

V Jáchymově se konalo referendum, v němž se lidé vyjadřovali k tomu, zda město prodá pozemky pro výstavbu apartmánových domů.
Referendum o apartmánech v Jáchymově není platné. Smlouvy dál šetří policie

„Speciální školení na škole Dukelských hrdinů bereme v tuto chvíli jako pilotní projekt. Impuls pro něj vzešel z nedávného setkání, kde jsme s řediteli řešili bezpečnostní situaci na školách. A z toho vyplynulo, že by nebylo od věci uspořádat školení se specializovanou firmou,“ vysvětlil vedoucí odboru školství karlovarského magistrátu František Škaryd s tím, že shodou okolností působí v regionu zkušený sniper Mácal, který pořádá bezpečnostní školení.

„Vedle něho jsme na tuto akci pozvali i policistu, příslušníka zásahové jednotky, který jako jeden z prvních zasahoval na Filozofické fakultě. Chceme, aby tito odborníci našim pedagogům vysvětlili možné situace, ale aby jim i reálně představili skutečnou střelbu. Ano, počítáme tedy s tím, že v budově se bude střílet. Jde o simulaci, ale i o praktickou představu, aby učitelé věděli, jak taková střelba v budově zní,“ prozradil Deníku vedoucí odboru školství.

Takto vypadá zelená plocha za KV Arenou poté, co ji navštívili divočáci.
FOTO, VIDEO: Kanci tentokrát vyrazili ke KV Areně

Jak dodal, po škole Dukelských hrdinů by měly následovat ve školení i další školy. Cvičení je jen pro zaměstnance školy, uskuteční se v odpoledních hodinách, a děti v té době už budou mít po vyučování. Prvního školení se má účastnit i vedení města.